وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh

tablighعکسهای اختصاصی سایت فرهاد 90

 از مسابقه تیم ملی ایران 1 - چین 0

با سپاس از آقای سعید روزبهانی


طبقه بندی: ورزشی، 
برچسب ها: عکسهای اختصاصی سایت فرهاد 90 از مسابقه تیم ملی ایران 1 - چین 0، تیم ملی فوتبال، سعید روزبهانی، تیم ملی فوتبال چین، فوتبال،  
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

افتخاری بزرگ برای ورزش بروجرد


استاد خسرو( عباس) مایلی

مربی تیم ملی تنیس روی میز ایران شدفرهاد داودوندی- بروجرد:


عباس مایلی مربی باتجربه و اخلاق مدار تنیس روی میز کشور برای همکاری در اردوی تیم ملی بزرگسالان فراخوانده شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فدراسیون تنیس روی میز ، عباس مایلی مربی با تجربه و اخلاق مدار کشور جهت همکاری با سرمربی تیم ملی بزرگسالان به اردوی تیم ملی فراخوانده شد .ا

ین اقدام در راستای بهره گیری از کلیه ظرفیت ها و توجه به دو قشر مربیان با تجربه و جوان و با پیشنهاد رئیس کمیته مربیان و مواقت مدیر تیم های ملی و سرمربی تیم ملی بزرگسالان انجام پذیرفته است .

عباس مایلی از مربیان زحمتکش می باشند که طی سال های متمادی خدمات شایان توجه ای را در استان های لرستان و قزوین به تنیس روی میز کشور ارائه نموده است .

نامبرده از مدرسین کلاس های مربیگری و چهره های اخلاق مدار تنیس روی میز کشور می باشند .

این سیاست فدراسیون یعنی توجه به مربیان جوان و با تجربه ، همچون یکسال گذشته قطعا در اردوهای بعدی نیز مورد توجه قرار می گیرد .
گوشه ای از افتخارات

استاد خسرو (عباس) مایلی متولد 1339 بروجرد

دارای مدرک کارشناسی تغذیه ورزشی

8 هشت بار مقام قهرمانی به عنوان سرمربی تیم های ملی نوجوانان و جوانان ایران در مسابقات  و تورنمت های بین المللی

تنها مربی در ایران که با 2 استان مختلف ( لرستان و قزوین) در مسابقات قهرمانی کشور به مقام قهرمانی رسیده است

قهرمانی نوجوانان کشور با استان لرستان

قهرمانی خردسالان کشور با  استان قزوین

 قهرمانی کارگران کشور  استان قزوین

مقام قهرمانی و نایب قهرمانی لیگ نوجوانان و جوانان کشور

مقام های مختلف نایب قهرمانی و سومی رده های سنی متعددبا تیم های لرستان و قزوین.....

اولین مسئول کمیته فنی فدراسیون تنیس روی میز رده سنی نوجوانان1364

اولین مربی کارت دار و پایه گذار پینگ پنگ نوین لرستان و کشور1360

گذراندن 5 دوره کلاس مربیگری بین المللی  (تعداد معدودی در کشور  هستند)

دارای مدرک مربیگری دوره عالی فدراسیون جهانی هایپر فورمنس بالاترین سطح مربیگری ittf(تعداد بسیار کمی در کشور دارای این مدرک می باشند)

مدرس رسمی فدراسیون پینگ پنگ

برگزاری کلاس های مربیگری متعدد در کشور

عضو سابق کمیته فنی و مربیان فدراسیون های مختلف

یکی از مربیان برتر در  4 فدراسیون کشور ،مرحوم آرمند،صفوی زاده ، مجد آرا ، مهندس شهنازی

مسئول کمیته مربیان و اموزش لرستان و قزوین در دهه های مختلف
طبقه بندی: ورزشی، 
برچسب ها: استاد خسرو( عباس) مایلی مربی تیم ملی تنیس روی میز ایران شد، خسرو مایلی، عباس مایلی، تنیس روی میز، پینگ پنگ، مهدی صدیق، فرهاد داودوندی،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی
درگذشت مرحوم ملوک یخچی

مادر محترم اخوان حوله ای
طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: درگذشت مرحوم ملوک یخچی مادر محترم اخوان حوله ای، حوله ای، یخچی،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

7 فروردین سالگرد درگذشت


زنده نام استاد منوچهر همایون پور


افتخار بروجرد در تاریخ موسیقی ایران


منوچهر همایون‌پور (زاده 11 خرداد 1303 درگذشته هفتم فروردین 1385  از آوازه خوانان ایرانی ا ست. وی متولد بروجرد است.


ترانه در کنج دلم عشق کسی خانه ندارد با شعری ازحسین پژمان بختیاری از آثار اوست زنده یادان اساتید: حسن کسایی، پرویز یاحقی و منوچهر همایون پور

زندگینامه


او در سال 1303 شمسی در  بروجرد  متولد شد و در سنین نوجوانی به تهران  آمد و ضمن اشتغال در ادارات دولتی، خوانندگی را به عنوان کاری ذوقی و هنری انتخاب کرد و ادامه داد .


همایون پور ضمن بهره‌گیری از شیوه آوازی چهره‌های نامی موسیقی آوازی ایران چون ادیب خونساری و تاج اصفهانی نزد کسانی چون ابوالحسن صبا  و حسین یاحقی  نیز آموزش دید؛ این همنشینی‌ها تا به جایی پیش رفت که حسین یاحقی یکی از مشهورترین آثار خود را که "جوانی" نام داشت و در مایه افشاری ساخته شده بود، به همایون پور جوان داد تا آن را اجرا کند.این تصنیف در سال 1327 توسط همایون پور خوانده و به طور مستقیم از رادیو پخش شد.


همکاری او با  حسین یاحقی  و خواهرزاده شهیر او پرویز یاحقی تا اواخر دهه ۳۰ شمسی نیز ادامه یافت که منجر به خلق آثاری به یاد ماندنی در موسیقی ایران شد ؛ "نوای چوپان" ، "در کنج دلم" و چند تصنیف دیگر حاصل این همکاری مشترک بود.

بعدها این تصانیف از سوی برخی از خوانندگان بازخوانی شد . عمده آثار همایونپور در سالهای قبل از 1332 خوانده شد که به دلیل نبود امکانات ضبط اثری از آنها باقی نمانده است . یکی دو اثر باقی‌مانده وی نیز چند سال قبل از سوی انتشارات ماهور در مجموعه‌ای منتشر شد که اعتزاض همایون پور را نیز به دنبال داشت . از قرار مجموعه‌ای از خاطرات این چهره موسیقی آوازی نیز تدوین شده است که هنوز از انتشار آن خبری نیست


متأسفانه اکثر آثار قابل اعتنای این ردیف دان و آوازخوان نامی در سال‌های انتهایی دهه ۲۰ و ابتدایی دهه ۳۰ از رادیو پخش شد که به دلیل نبود دستگاه ضبط از آنها اثری به جا نمانده است

.

زنده یاد همایونپور بر ادبیات فارسی نیز مسلط بود و از چهره‌های ثابت محافل معروف ادبی، به خصوص ادبیات و شعر کهن به شمار می رفت که نمود بیرونی آن را می توان در تسلط بی چون و چرای وی بر شعر، در آثار آوازی اش مشاهده کرد.

از راست:منوچهر همایونپور، پرویز یاحقی، بانو قمر‌الملوک وزیری، حسن کسایی


استاد همایونپور، درحالی دارفانی را وداع گفت که به رغم کهولت سن وضع جسمانی مناسبی داشت، اما بیماری قلبی به وی مهلت نداد و صبح دوشنبه 7 فروردین در بیمارستان مهراد به دیار باقی شتافت . پیکر استاد «منوچهر همایونپور» ساعت ۹ صبح سه شنبه ۸ فروردین، از مقابل بیمارستان «مهراد» به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد .

طبقه بندی: فرهنگ و ادبیات بروجرد، 
برچسب ها: زنده نام حضرت استاد منوچهر همایون پور افتخار بروجرد در تاریخ موسیقی ایران، منوچهر همایون پور، بروجرد، موسیقی بروجرد، منوچهر همایونپور،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


پرچم ایران همیشه بالاست

ایران 1 - 0 چین
شاگردان کی روش با تک گل طارمی در این دیدار موفق شدند 17 امتیازی شوند و حالا فقط 3 امتیاز برای صعود می خواهند از سه بازی مقابل ازبکستان کره جنوبی و سوریه. یعنی شاگردان کی روش کافی است 23 خرداد تیم ازبکستان را شکست دهند تا بدون توجه به دوبازی مانده مقابل کره جنوبی و سوریه صعود به جام جهانی را جشن بگیرند.
تیم ملی ایران با پیروزی مقابل چین در استانه صعود به جام جهانی 2018 قرار گرفت. 

به گزارش عصرایران ،تیم ملی ایران سه شنبه و از هفته هفتم دیدارهای مقدماتی جام جهانی در گروه اول آسیا برابر تیم ملی چین قرار گرفت . دیداری که در آن با تک گل طارمی موفق شد صدرنشینی اش در گروه اول مسابقات جام جهانی را تثبیت کند. 

تیم کی روش در نیمه اول بازی محتاطانه بازی می کرد. تیم ایران در برابر چینی که موفق شده بود کره جنوبی را شکست دهد با بازیکنان هجومی کمتر و البته تکنیکی تر به زمین رفته بود تا مقابل پرس سنگین چین مقاومت کند. 


تیم ملی ایران در نیمه اول با بازی بسته چین در میانه میدان مواجه شد. شاگردان کی روش در این نیمه تلاش زیادی کردند که از لایه های دفاعی چین عبور کنند و از عمق دفاع این تیم به گل برسند. با این همه تیم ملی ایران موفق نشد به گلی برسد. 

در نیمه اول مسابقه چینی حتی یک ضربه به دروازه هم نداشتند و همین نشاندهنده یک طرفه بودن بازی است. بازی ای که البته در 45 دقیقه اول گل نداشت و امیدواریم که در 45 دقیقه دوم گل داشته باشد. 

در نیمه دوم بازی تیم ملی ایران روی یک غافلگیری در همان ابتدای بازی به گل رسید. طارمی، شجاعی گوچی و چهانبخش به دروازه حریف حمله کردند و در چند ضربه پشت سرهم طارمی دروازه چین را باز کرد. 

لیپی که نیمه دوم را با دو تغییر آغاز کرده بود با مصدومیت بازیکنش در همین لحظه مواجه شد و سومین تعویض را هم انجام داد. همین گل و مصدومیت کار چین را تمام کرد. 

ایران در ادامه بازی موقعیت های خوبی برای گل زدن داشت اما از هیچ کدام استفاده نکرد. 

شاگردان کی روش با تک گل طارمی در این دیدار موفق شدند 17 امتیازی شوند و حالا فقط 3 امتیاز برای صعود می خواهند از سه بازی مقابل ازبکستان کره جنوبی و سوریه
طبقه بندی: ورزشی، 
برچسب ها: تیم ملی فوتبال ایران در آستانه صعود به جام جهانی، تیم ملی، جام جهانی، ایران 1 - 0 چین، کی روش،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

حرکت کاروان راهیان نور

هیات موتورسواری بروجرد و استان قم
طبقه بندی: ورزشی، 
برچسب ها: حرکت کاروان راهیان نور هیات موتورسواری بروجرد و استان قم، انوشه، هیات موتور سواری، هیات موتور سواری بروجرد،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


از فردا؛

رئیس اداره هواشناسی بروجرد گفت: از فردا چهارشنبه سامانه جدید بارشی

بروجرد را فرا می گیرد و این سامانه تا عصر روز پنج شنبه فعال است.


"بهروز یاراحمدی" رئیس اداره هواشناسی بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: سامانه بارشی از فردا چهارشنبه وارد منطقه می شود و بارش های خوبی را به دنبال دارد.


وی اضافه کرد: از اواخر امشب احتمال رگبار باران و وزش باد پیش بینی می شود اما از فردا صبح بارش باران وجود دارد که این سامانه تا عصر روز پنج شنبه فعال است.


رئیس اداره هواشناسی بروجرد تصریح کرد: میزان بارندگیهای سال زراعی 498 میلیمتر است که این رقم در سال زراعی گذشته 435 و در بلند مدت 345 میلیمتر بوده و خوشبتانه میزان بارندگیها در بروجرد مناسب است.


به گفته وی هم اکنون دمای هوا 8 درجه بالای صفر است که نسبت به روز گذشته چهار درجه افزایش یافته که حدقل دما6 و حداکثر 16 درجه بالای صفر است.


یاراحمدی تصریح کرد: آسمانی صاف به تدریج ابری همراه با وزش باد و احتمال بارش باران از اواخر امشب، برای 24 ساعت آینده در بروجرد پیش بینی می شود.


طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: باران، بارش، بروجرد،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


در شهری در کره مریخ این اتفاق رخ داد

به دنبال ثبت نام اعضا شورای شهر

برای حضور در شورای بعدی


جشن و شادی و پایکوبی

سراسر شهر را فرا گرفت!

فرهاد داودوندی - بروجرد:

به دنبال شنیدن خبر ثبت نام اعضا شورای شهر کره مریخ، برای حضور در بین کاندیداهای شورای شهر بعدی، شور و شعف سراسر شهر را در بر گرفت.

جشن و شادی و پایکوبی در  سراسر شهر کره مریخ، بخوبی توسط تلسکوپ از روی کره زمین دیده می شود!

عبور و مرور خودروها کاملا متوقف شده و مردم در وسط خیابان مشغول رقصیدن! "ببخشید، ببخشید، حواسم نبود"، مشغول حرکات موزون هستند!

یک فردی که با حرکات موزونی که انجام می داد با صدای بلند هم می خواند که "این کمره، شاه فنره!" به آقای خوش خیال گفت: ما اینجا در کره مریخ بسیار شاد و مسروریم که اعضا فعلی شورای شهرمان خود را برای حضور در شورای بعدی هم کاندید کرده اند!

فرد دیگری که با حرکات موزون محلی دستمال هم بالای سر خودش می چرخاند گفت: از اینکه طرح ترافیک، زیبا سازی شهر، درآمد پایدار، به روز کردن حقوق رفتگرها، تسویه حساب بدهی های شهرداری، سر و سامان دادن به شهر، ادامه نهضت مادام العمر آسفالت، آزاد سازی حریم اماکن تاریخی مذهبی،ساختن ده ها پارکینگ در شهر، احداث بی شمار پل های عابر پیاده و ... که تاکنون تمام و کمال و به بهترین نحو انجام گرفته، توسط این اعضا در شورای آینده هم ادامه خواهد داشت سر از پا نمی شناسیم و خوشحالی مان از حضور این افراد در شورای بعدی را بخوبی می توان در "نیش باز تا بنا گوش مان" ببینید!

  یک پیرزن که مشعول دیدن حرکات موزون مردم وسط خیابان بود خطاب به جمعیت گفت: وای ننه! به حق چیزای ندیده، خدا مرگتون نده! درسته که اعضای شورا روزی که تحویل گرفتند بدهی شهرداری 20 میلیارد بود و الان خوشبختانه بجز 90 میلیارد تومان ناچیز و چندین ماه حقوق معوقه پرسنل، دیگر دیناری بدهی ندارد!!!، اما دیگه چرا  اینقدر خوشحال هستید؟ اعضای شورای شهر اگر این شهر را توی 4 سال گذشته گلستان کرده اند! خودشان می گویند که چون فقط برای خدمت آمده بوده اند!  وظیفه شان را انجام داده اند!

یک جوان تحصیل کرده اما بدون پارتی و بیکار  که کتاب"چگونه شهر خود را بسازیم" در دستانش بود، به آقای خوش خیال گفت: ما خوشحالیم که با بودن این افراد در شورای شهر مشکل بیکاری تمامی فامیل های کوچک و بزرگ شان حل شد و خدا را شکر دیگر هیچ  آدم بیکاری در بین فامیل این افراد وجود ندارد که ندارد.

 این جوان کره مریخی سپس افزود: البته شنیده ایم که "پسرخاله شوهر عمه دایی همسر یکی شان" که بیکار مانده و اصلا به فکرش نبوده اند، باعث شده تا این دوستان با کاندیداتوری مجدد، برای سر کار بردن  و استخدام این فرد بعنوان یک مدیر در شهرداری برای دوره بعدی حضورشان در شورای شهر، عزم شان را جزم کنند!
و همین حس مسوولیت بین اعضای شورای شهر فعلی باعث شده همه ما از ته دل ازشان راضی و هر شب در خواب! برای موفقیت شان دعا کنیم !!!

لحظاتی قبل خبر رسید که آقای خوش خیال که خودش هم از دوستداران فعالیت بی حساب و کتاب اعضا فعلی شورای شهر کره مریخ است و اگر کمی زبانش را گاز بگیرد و کمتر انتقاد کند مطمئنا با حقوق بسیار خوب به نان و نوایی خواهد رسید،  ارسال خبر از کره مریخ را متوقف کرده و ظاهرا خودش هم از فرط خوشحالی شنیدن خبر کاندیداتوری اعضای بسیار بسیار دلسوز شورای شهر  فعلی!!! برای حضور در شورای بعدی کره مریخ، ذوق زده شده و اگر کارش از فرط شادی به بیمارستان کشیده نشده باشد، مطمئنا اون "وسط مسط ها"ی یکی از خیابانهای کره مریخ بین مردم، مشغول حرکات موزون بندری است!!!

طبقه بندی: نقدهای ورزشی اجتماعی، 
برچسب ها: طنز، فرهاد داودوندی، نقد، شورای شهر، شورای شهر پنجم، انتخابات شورای شهر، طنز شورای شهر،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


سه عکس از بروجرد و خرم آباد

از آقای پیمان نظامی


طبقه بندی: هنری، 
برچسب ها: سه عکس از بروجرد و خرم آباد از آقای پیمان نظامی، سماور بروجرد، قبعه فلک الافلاک، پیمان نظامی، خرم اباد، بروجرد،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


زنده نام حضرت استاد مهرداد اوستا

شاعر بروجردی و نامدار معاصر ایران

اجرای غزل استاد اوستا توسط استاد اکبر گلپایگانی

( کلیک کنید)غزلی از حضرت استاد مهرداد اوستا  شاعر بروجردی  و نامدار معاصر ایران که 45 سال قبل  با آواز استاد اکبر گلپایگانی  و تار  زنده نام استاد فرهنگ شریف همراه شده است .

( تو هم دیگر وفا با ما نداری) بعد ها سالار عقیلی و دیگر خوانندگان نیز آنرا اجرا کردند اما هیچکدام به اجرای بسیار زیبای استاد اکبر گلپایگانی نمی رسد.

تو هم دیگر وفا با ما نداری     که با غمها مرا تنها گذار

با من بگو تا کیستی،مهری بگو،ماهی‌ بگو

خوابی‌،خیالی،چیستی،اشکی بگو،آهی بگو

راندم چو از مهرت سخن،گفتی‌ بسوز و دم نزن

دیگر بگو از جان من،جانا چه میخواهی‌ بگو

من عاشق تنهاییم،سرگشته شیداییم

دیوانه رسواییم،تو هر چه میخواهی‌ بگو

با من بگو تا کیستی،مهری بگو،ماهی‌ بگو

خوابی‌،خیالی،چیستی،اشکی بگو،آهی بگو 

تو هم دیگر وفا با ما نداری   که با غمها مرا تنها گذار

طبقه بندی: فرهنگ و ادبیات بروجرد، 
برچسب ها: مهرداد اوستا، اوستا، اکبر گلپایگانی، غزل، با من بگو تا کیستی، تو هم دیگر وفا با ما نداری،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

درمانگاه اعتماد،

 پزشک استخدام می کند


آندسته از پزشکان متعهد و متخصص شهرستان بروجرد که جهت کمک به بحث درمان و خدمت به مردم عزیزمان حاضر به حضور در درمانگاه شبانه روزی اعتماد میباشند درخواست می گردد

 موافقت خود را جهت عقد قرارداد در ایام هفته با شماره تلفن 42605573 اعلام دارند

طبقه بندی: بسیج ورزش و هنرمندان و کارمندی و کارگری بروجرد، 
برچسب ها: درمانگاه اعتماد، پزشک استخدام می کند، درمانگاه اعتماد بروجرد، استخدام پزشک،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندیدر فروردین سال 1314 خورشیدی طبق بخشنامه وزارت امور خارجه و تقاضای دولت وقت ، نام رسمی ایران ( به جای پرس ، پرشیا و غیره ) برای کشور ما انتخاب شد . در مغرب زمین از قرون وسطی ، ایران به نام هایی از قبیل : پرس ( فرانسوی ) ، پرشیا ( انگلیسی ) ، پرسیس ( یونانی ) نامیده شده است . اسمی که امروز" ایران " گفته می شود بیش از 600 سال پیش " اران " Eran تلفظ می شد .
سعید نفیسی در دی ماه 1313 نام " ایران " را به جای " پرشیا " پیشنهاد کرد . این نامگذاری در آغاز مخالفانی نیز داشت و براین باور بودند که در " پرشیا " فرهنگ و تمدنی نهفته است که نمی توان آن را حذف کرد و شناخته شده و بین المللی نیز است ؛ اما حامیان نامگذاری ایران ، اعتقاد داشتند که واژه ایران بسیار کهن و بر اقتدار سیاسی کشور می افزاید .

" واژه ایران " بسیار کهن و قبل از آمدن آریایی ها به سرزمین مان اطلاق می شد و نامی تازه و ساخته و پرداخته نیست . پروفسور آرتور اپهام پوپ ( 1969 – 1881 میلادی ) ایران شناس مشهور امریکایی در کتاب " شاهکارهای هنر ایران " که در سال 1338 توسط دکتر پرویز خانلری به زبان فارسی ترجمه شده است ، می نویسد : « کلمه ایران به فلات و توابع جغرافیایی آن حتی در هزاره پیش از آمدن آریاییان نیز اطلاق می شود »

واژه " ایران " از دو قسمت ترکیب شده است . قسمت اول به معنی اصیل ، نجیب ، آزاده و شریف است . قسمت دوم به معنی سرزمین یا جا و مکان است .

در شاهنامه فردوسی بارها کلمه " ایران " به کار رفته است . ده ها بار ترکیباتی نظیر : بزرگان ایران ، بر و بوم ایران ، ایران و توران ، ایران و روم ، ایران زمین ، شهر ایران ، ایران و انیران و نیز بیش از 350 بار " ایرانی و ایرانیان " .

معنی واژه " ایران " سرزمین آزادگان است . فردوسی در شاهنامه در باره خوی آزادگان ( ایرانیان ) چنین می سراید :

تو با دشمن ار خوب گفتی رواست / از آزادگان خوب گفتن سزاست

دکتر محمد معین ( 1293 – 1350 ) ادیب و سخنور نامی ایران در خصوص ریشه واژه ایران می نویسد : « اصل و ریشه Arya هر چه باشد ، این قدر واضح است که این کلمه به تداعی معانی بسیار را به خاطر می آورد . مللی که متعلق به بخش خاوری هند و اروپائیان بودند ، خود را بدین نام مفتخر می دانستند . آرین Aryan از واژه آریا Arya مشتق است . اجداد مشترک ملل هند و ایران خود را بدان نام معرفی می کردند . واژه ایران ، خود از همین ریشه آمده است »

دکتر بهرام فره وشی ( 1304 – 1371 ) ایران شناس و استاد پیشین دانشگاه تهران در خصوص ریشه واژه ایران می نویسد : « ایران در زبان اوستایی به صورت ائیریه Airya و در زبان فارسی باستان اریه Ariya آمده است . در اوستا هم نام قومی ایرانی به معنی شریف و نجیب و اصیل است . این واژه در زبان ایرلندی کهن هم به همین معنی است . قسمت اول کلمه ایرلند Ir – Land به معنی نجیب و شریف و قسمت دوم آن به معنی سرزمین است . ایرلند به معنی سرزمین نجباست »

برگرفته از مقاله " چگونه ایران شدیم ؟ " نوشته مجتبی انوری 1386
طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: هشتاد و دو سال از نامگذاری ایران می گذرد!، ایران، نام ایران، مجتبی انوری، نامگذاری ایران، پرشیا، تاریخ ایران،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


شهردار یک مدیر سیاسی نیست

احتمالاً، پس از برگزاری موفق انتخابات شوراها در یکی دوماه آینده، اولین و مهم‌ترین اولویت کاری اعضاء منتخب شوراها در شهرهای مختلف کشور، تغییر شهرداران باشد!

شهردار، مجری تام‌الاختیار تصمیمات شوراست که البته قرار است با روش مدیریتی صحیح و منحصربه‌فرد خودش این تصمیمات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، به فرصت‌هایی بی‌بدیل و استثنائی برای جذب سرمایه‌های سرگردان انسانی، اقتصادی، فنی، اجتماعی و فرهنگی در شهر تحت مدیریتش تبدیل کند!
شهردار یک مدیر سیاسی نیست!
 به پشتوانه بیش از 16 سال تجربه مدیریت میانی و عالی در واحدهای بزرگ و کوچک صنعتی و اجرائی کشور، معتقدم شهردار یک شهر را نباید در محافل سیاسی جستجو کرد!
از آنجا که نوک پیکان در تمام نواقص شهری، خواه‌ناخواه متوجه شهردار است، پس طبیعتاً بیشتر اوقات یک شهردار موفق نبایستی در محافل سیاسی و یا حضور در محافل نه‌چندان ضروری که هیچ‌گونه نفع دنیوی و اخروی برای مردم کوچه و خیابان در بر ندارد، سپری شود.
اما اولویت‌های انتخاب یک شهردار موفق چیست؟ شهرداران موفق، بلااستثناء بیشتر وقت خود را در کف خیابان‌ها، پروژه‌ها و اماکن پرتردد شهری برای گشودن گره‌های کور ترافیکی و عمرانی می‌گذرانند.


 شهرداری که مدام وقت خود را برای رضایت سوداگران سیاسی هزینه می‌کند، بی‌شک یک مدیر شهری نیست. بلکه یک عروسک خواهد بود که در دست برخی افراد ذی‌نفوذ، رقصان خواهد شد.


شهرداران علاوه بر تخصص نسبی بر مسائل مدیریتی شهری و عمرانی بایستی از قدرت نفوذ بالایی در سازمان‌ها و ادارات کل استان برخوردار باشند.
حتی اگر پا را فراتر بگذاریم، باید بگوییم شهردار موفق باید از قدرت لابی‌گری در وزارتخانه‌ها برای جذب برخی اعتبارات یا امتیازات خاص، به نفع شهر تحت مدیریتش برخوردار باشد!
شهردار همچنین باید از برآیند علمی و فنی شورا، یک سر و گردن بالاتر باشد. باید بتواند روش نهایی اجرای تصمیمات شورا را تعیین کند! باید از تیم مجربی برخوردار باشد که در حوزه‌های متعدد و سازمان‌های مختلف زیرمجموعه شهرداری از افراد متخصص، متعهد، مجرب و توانا استفاده کند.
همچنین باید این توانایی را داشته باشد که در کوتاه‌ترین زمان ممکن پروژه‌های ناتمام شهری را شروع و به بهترین نحو با ارتباطات فرا استانی جذب سرمایه و پیمانکار کند.
شهردارانی موفق‌اند که از مثلث دولت-بخش خصوصی-شهرداری به بهترین وجه ممکن بهره‌برداری کند.
با ظرفیت بالای پیمانکاران کشور و تخصص هریک آشنا باشد و در یک برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، کاستی‌های عمرانی شهر را برطرف نموده و با جذب سرمایه گذران مختلف، عرصه‌های ناکارای شهری را به اعیانی‌های قابل‌فروش تبدیل کند. هدفی که اغلب، در شهرهای کوچک کشور در تیررس برنامه‌های شهرداری‌ها قرار نگرفته است!
باید اعتراف کرد، ایجاد درآمدهای پایدار شهری بزرگ‌ترین چالش شهرداران کشور بوده و خواهد بود. این مهم می‌تواند با شناسایی نقاط قوت منطقه و استفاده از فرصت‌ها در تقویت سرمایه‌گذاری‌ها جبران گردد. نگاهی نافذ به شهرداری‌های موفق کشور به لحاظ اقتصادی، مبین اهمیت جذب سرمایه‌گذار و تقویت صنعت توریسم و اقتصاد گردشگری در راستای ایجاد درآمدهای پایدار شهری است.
کوچک کردن سازمان شهرداری‌ها از شاه‌کلیدهای مدیریتی در شهرداری‌های موفق است! شهرداری‌هایی عریض و طویل که سازمان‌های متعدد زیرمجموعه دارند، عموماً بسیار پرهزینه‌اند که یا منجر به ورشکستگی شهرداری شده‌اند یا موجب رکود بالا در گردش کار مالی اداری شهرداری‌ها شده‌اند!
بنابراین شاید بهتر باشد مردم عزیز ما قبل از رأی دادن، از کاندیداهای محترم فعلی شوراها بیشتر در این رابطه تحقیق کنند که برنامه ایشان برای این مهم‌ترین تصمیمشان! (انتخاب شهردار) چیست؟علی‌رضا مقسمــی

مشاور معاون عمرانی استاندار لرستان

طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: علی رضا مقسمی، مهندس علیرضا مقسمی، انتخاب شهردار،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی
مرحله جدید اردوی تیم ملی کشتی آزاد و فرنگی یا حضور سه کشتی‌گیر لرستانی برگزار می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری یافته، پیمان یاراحمدی، در وزن 74 کیلوگرم و امیررضا امیری در وزن 125 کیلوگرم به اردوی تیم ملی کشتی آزاد و فرشاد بلفکه نیز در وزن 71 کیلوگرم- تیم ملی کشتی فرنگی، لرستانی‌های حاضر در اردو هستند.
بر اساس این گزارش مرحله جدید اردوی تیم ملی کشتی آزاد برای شرکت در رقابت‌های قهرمانی آسیا و بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی روزهای 10 تا 24 فروردین‌ماه در خانه کشتی شماره یک تهران برگزار می‌شود.
 اسامی نفرات دعوت‌شده به این اردو به شرح زیر است:
57 کیلوگرم: حسن رحیمی (تهران) یونس سرمستی (آذربایجان شرقی) رضا اطری (مازندران)
 61 کیلوگرم: مسعود اسماعیل‌پور – بهنام احسان پور – ایمان صادقی (مازندران)
65 کیلوگرم: میثم نصیری (زنجان) مهدی یگانه جعفری (مازندران) مصطفی آقاجانی (تهران)
 70 کیلوگرم: مصطفی حسین‌خانی (تهران) حامد رشیدی (کرمانشاه) جمال عبادی (خوزستان)
74 کیلوگرم: پیمان یاراحمدی (لرستان) امید حسن تبار (مازندران) بهمن تیموری (کرمانشاه)
 86 کیلوگرم: حسن یزدانی – محمدجواد ابراهیمی (مازندران) علیرضا کریمی (البرز)
 97 کیلوگرم: امیر محمدی (خراسان شمالی) حسین شهبازی (تهران) مجتبی گلیج (مازندران)
 125 کیلوگرم: کمیل قاسمی (مازندران) یداله محبی (کرمانشاه) جابر صادق زاده (مازندران) امیررضا امیری (لرستان)
 
مرحله جدید اردوی تیم ملی کشتی فرنگی نیز برای حضور این رقابت‌ها، روزهای 10 تا 23 فروردین‌ماه در خانه کشتی شماره تهران برگزار می‌شود.
اسامی نفرات دعوت‌شده به این اردو به شرح زیر است:
59 کیلوگرم: سامان عبدولی- مهرداد مردانی (خوزستان) محسن حاجی پور (مازندران) محمد نوربخش (تهران)
66 کیلوگرم: علی ارسلان (مازندران) مهدی زیدوند - امین سوری -محمد مراد الیاسی (خوزستان)
71 کیلوگرم: افشین بیابان‌گرد (اردبیل) محمدعلی گرایی (فارس) عظیم گرمسیری (خوزستان) فرشاد بلفکه (لرستان)
75 کیلوگرم: سعید عبدولی- رسول گرمسیری - پیام بویری (خوزستان) پژمان پشتام (تهران)
80 کیلوگرم: یوسف قادریان (البرز) رامین طاهری (خوزستان) مهدی ابراهیمی (قم)
85 کیلوگرم: حسین نوری (زنجان) مهدی فلاح (تهران) سامان عزیزی (کردستان)
98 کیلوگرم: مهدی علیاری (تهران) سید مصطفی صالحی زاده (خوزستان) علی‌اکبر حیدری (قم) امیرحسین حسینی (مازندران)
130 کیلوگرم: امیر قاسمی منجزی (خوزستان) بهنام مهدی زاده - شهاب قوره جیلی (تهران) محسن فتاحی (گیلان)

طبقه بندی: ورزشی، 
برچسب ها: دعوت سه لرستانی به اردوی تیم‌های ملی کشتی، پیمان یاراحمدی، کشتی، فرهاد داودوندی،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

زندگینامه پیشکسوت ورزشی

 

و شاعر معاصر استاد «محمد حدادی»

 

تیم فوتبال شهید علی بیات

 

 اولین تیم بنام شهید در ایران را در بروجرد

 

 تشکیل دادیم

 

فرهاد داودوندی- بروجرد:

به گواه تاریخ پر بار بروجرد، آسمان این دیار همیشه  مملو از ستاره های درخشانی در عرصه های مختلف، ادبی، هنری، اجتماعی، مذهبی، ورزشی، علمی، قهرمانان بزرگ و نام آور در عرصه های دفاع از کشور عزیزمان و حفظ تمامیت این مرز و بوم و .... بوده است تا جائیکه به جرات می توان گفت:  نام " بروجرد، شهر فرزانگان و شهر استعداد های درخشان" به واقع سخنی حکیمانه است که تنها برازنده بروجرد می باشد و بس.

نسل در نسل، بروجردی ها بزرگان بسیاری به تاریخ این دیار و کشور عزیزمان معرفی نموده اند و هیچگاه آسمان پر نور این شهر حتی برای لحظه ای هم کم سو نشده است.

استاد محمد حدادی از بزرگان معاصر بروجرد می باشد که در زمینه های تاریخی، ادبی و ورزشی توانسته نقش بسزایی داشته باشد و در این راه برای زادگاهش قدم های مثمر ثمری بردارد.

استاد حدادی که از افتخارات بروجرد می باشد هم اکنون کتابهای بسیاری را در دست چاپ دارد که  باعث خواهد شد گوشه هایی از تاریخ معاصر بروجرد برای آیندگان ثبت و ضبط شود.


نگارنده( فرهاد داودوندی) آرزو دارد روزی برسد که مدیران شهری به خود بیایند و قدردان زحمات بزرگان تاریخ معاصر بروجرد به مانند استاد محمد حدادی باشند، به امید فرا رسیدن آن روز.

@@@@@@@

 

چو رخت خویش بربستم از این خاك
ولیكن كس ندانست این مسافر

 

همه گفتند با ما آشنا بود
چه گفت و با كه گفت و از كجا بود

(اقبال لاهوری)

 

خوشحالم از این‌كه درد آشنایی از من خواسته است كه شرح زندگانی خود را بنویسم. آنكه می‌داند این مسافر كه بوده، چه گفت و با كه گفت. من در مهرماه 1329 در بروجرد متولد شدم.

 

پدرم مرحوم حاج ابوالقاسم حدادی معروف به «چلنگر» فرزند حاج عبدالكریم چلنگر بنا به قول مرحوم پدر، جدش از سواد خوانسار بود كه در این شهر رحل اقامت افكند، مانند جد بزرگوار استاد دكتر عبدالحسین زرین‌كوب و دكتر سیدباقر میرشاه ولایتی پدر مرحوم استاد شاه‌ولایتی و همچنین استاد مهندس مجتبی طیبی و پدر استاد احمد اسفندیاری مؤلف كتاب ضرب‌المثل‌های بروجرد و ... . پدربزرگ من در منطقه‌ی (سر قنات) به شغل چلنگری می‌پرداخت و از بزرگان كسوت ورزش باستانی بروجرد به حساب می‌آمد.

 

از جهتی از بزرگان هیئت عزاداری كوی صوفیان نیز بود. به همین خاطر پیكر آن مرحوم را در مقبره‌ی مرحوم آیت‌اله حاج میرزا محمود مواهبی صاحب كتاب مواهب‌السنیّه به خاك سپردند (به احترام نوكری امام حسین (ع)) جد پدر من در دارالسلام نجف اشرف مدفون است.

 

مرحوم پدر با توجه به تخصص آهنگری، به تعمیر و ساخت درشكه و كالسكه می‌پرداخت، به‌طوری كه بزرگان منطقه‌ی ثلاث (بروجرد، ملایر و نهاوند) درشكه و كالسكه‌ی خود را برای تعمیر به نزد ایشان در بروجرد می‌آوردند، اما سخن از عشق چه گویم، نتوانم، در ضمن بگویم مادرم از طایفه‌ی ولك‌زاده‌های شهر است كه غالباً به شغل زرگری اشتغال دارند.

 

بنده‌ی حقیر دوره‌ی ابتدایی را در دبستان‌های اعتضاد و داریوش سپری كردم، سپس به دبیرستان پهلوی رفتم و در سال تحصیلی 50-49 دیپلم طبیعی گرفتم. متأسفانه در اثر حادثه‌ی خونریزی بینی در كنكور 1350 در دانشگاه تهران نتوانستم نمره‌ی قابل قبولی بیاورم. بنابراین در آبان 1350 به خدمت مقدس سربازی رفتم. در آبان 1353 بعد از خدمت سربازی در منطقه‌ی یاخچی‌آباد تهران ناحیه‌ی سیزده‌ آن زمان آموزش و پرورش، به شغل مقدس معلمی پرداختم (پیمانی)؛ بعد از مدتی (یكسال) به عنوان متصدی رسمی آزمایشگاه در منطقه‌ی 17 میدان بهارستان (پامنار) در یك دبیرستان (سعدی) به شغل آزمایشگاه مشغول شدم.

 

در سال 1369 بنا به علاقه‌ی شخصی وارد دانشگاه آزاد بروجرد شدم و مدرك كارشناسی رشته‌ی ادبیات فارسی روزانه را اخذ نمودم. در سال 1382 بنا به قول (مرا بر سر رسیده عمر خدمت) بازنشسته شدم، گرچه هنوز دستی بر آتش دارم. در سال 1357 با خانم زهرا فطرس آموزگار فداكار ازدواج كردم كه حاصل آن دو پسر به نام هومن و حسام و یك دختر به نام هاله می‌باشد كه بحمدالله همگی دارای مدارك دانشگاهی می‌باشند.

 

در سال ورود به دانشگاه، سعادت شاگردی عده‌ای از اساتید بزرگ مانند دكتر شاه‌حسینی، دكتر حائری، دكتر شایگان، دكتر دانش‌پژوه و بسیاری دیگر را پیدا كردم. به محضر استاد جعفر شهیدی شرف حضور یافتم كه ایشان كتاب علی بن حسین (ع) را كه كتاب سال شناخته شده بود، با دست‌خط مبارك به نام اینجانب اهدا فرمودند. در مراسم روز معلم 1382، قصیده‌ای در تبجیل شهیدی سرودم كه موجب افتخار بنده گردید. در سمیناری میزبان استاد ضیاءالدین سجادی بودیم كه عكس یادگاری هنوز موجود است.

 

ارادت حقیر نسبت به شاعران عزیز همشهری سابق است و صادق، مانند دكتر تمیمی، استاد دكتر روزبه، استاد علی فلسفی، استاد احسان (اصغر‌زاده)، استاد علی‌محمد مواهبی، آقایان ذاكر، حجتی، عزیزی، زرین و استاد خردمند و ...

 

شعر كلاسیك من (قصیده) بیشتر نشأت گرفته از سبك خراسانی به‌خصوص منوچهری، انوری و خاقانی است. در غزل رهرو راهیان عراق هستم، غلام حلقه به گوش حافظ و سعدی، دُردنوش خیام كدكنی و ریزه‌خوار سفره عطار و مولانا و ابجدخوان غزل‌های ابتهاج و رهی و سیمین و ... البته نیما و اخوان، جای دیگری دارند.

 

در مورد علاقه به شعر گویشی باید صادقانه عرض كنم، علاقه شدیدی نیست و بیشتر از سر تفنّن و خالی نبودن عریضه شكل گرفته است، اما شعرهای بروجردی كه توسط مادر و مادربزرگ یا در مراسم مذهبی خوانده می‌شد، باعث گرایش من گردید. روزی استاد زرین‌كوب در مراسم جشن معلم در سینما آزادی بروجرد فرمودند: جناب آقای حجتی، كوشش شما در سرودن شعر بروجردی، كوششی است كه نسبت به سرودن شعر فارسی كم‌ارزش‌تر است و به نوعی سرودن گویش بروجردی را مختومه اعلام كردند.

 

یار می‌خواهد چنین آشفتگی

 

كوشش بیهوده به از خفتگی

 

گویش بروجردی متأسفانه مورد توجه مسئولین هم قرار ندارد و گاهی سهواً به استهزای آن می‌پردازند.

 

در سال 1352 به محضر ترانه‌سرای معروف ایران، عبدالله الفت رسیدم. این دیدار باعث شد كه علاقه‌ی من به غزل و ترانه زیادت گردد. از سال 53 الی 56، روزهای جمعه در تهران در جلسه‌ی سخنرانی و تفسیر استاد علامه نوری در خیابان ایران، ‌سه‌راه امین حضور شركت می‌كردم، اما عشق به شهر و دیار، مرا برآن داشت تا از نعمت زندگی در پایتخت محروم گردم.

 

 اسفندماه 1356 به بروجرد منتقل شدم و در دانشسرای راهنمایی تحصیلی كه عالی‌ترین مركز علمی این شهر بود، مشغول خدمت شدم. بعد از انتخاب آقای محمدهادی برومند به نمایندگی مجلس شورای اسلامی، حقیر مسئولیت این مركز را به عهده گرفتم (خدا رحمت كند مرحوم نورمحمدی را).

 

فعالیت‌های ورزشی:

 

از همان دوران كودكی، بنابه گرایش مرحوم سرهنگ احمد حدادی اخوی بنده، به فوتبال روی آوردم و بیشتر در منطقه‌ی دفاع بودم. در دبیرستان پهلوی، زیرنظر مرحوم حمید مطهری ورزش می‌كردم و در تیم شهر بروجرد شاگرد مكتب كاروان بودم.

 

در سال 53 از مؤسسین تیم بانك ملی بروجرد گردیدم و پروانه و اساسنامه را با همكاری آقای چوبینه مسئول وقت باشگاه بانك ملی اخذ نمودم. قبل از سال 53 در تیمی محلی معروف به «پاس» توپ می‌زدم كه داستان آن مفصل است.

 

 بعد از انقلاب اسلامی و شهادت دوست عزیزم، دبیر وفادار، علی بیات تصمیم گرفتم باشگاهی به نام «شهید علی بیات» دایر نماییم، باشد كه ذره‌ای از ارزش‌های آن شهید را پاس بداریم.

 

به همین خاطر، اولین تیم شهید ایران را در خرداد 58 به صاحب‌امتیازی خود تأسیس نمودیم، گرچه مساعدت‌های ناچیزی به عمل آمد، اما عشق به خدمت، ما را برآن داشت كه روز به روز تیم را در سطح كشور مطرح كنیم.

 

ورود تیم علی‌بیات به لیگ دست سوم كشور افتخاری است كه تكرار آن متضمن شرایط خاص است. تیم‌هایی كه اكنون در لیگ یك یا برتر هستند، بعضاً هم‌دوره‌ی ما در آن لیگ سوم بودند، مانند تراكتورسازی، پیام گچ خراسان، صنعت نفت، برق شیراز و ...

 

خدمات باشگاه شهید علی بیات، تنها در قالب كتابی قطور می‌گنجد، اما افتخار داریم كاری را بنا نهادیم كه سالیان سال، ‌ذكرش در خاطر همشهریان است و چكاد افتخارش هنوز دست‌نیافتنی است. امروز امتیاز علی‌بیات در میان پرونده خاك می‌خورد تا روزی كه دوباره دستی از آستین برآید و دوباره زندگی را شاید انشاا...

 

آثار آماده چاپ:

 

1-     كتاب تیشك (تأثیر زبان اوستایی و پهلوی در گویش بروجردی)

2-     كتاب (آفتاب می در مشرق پیاله) (شرح نجومی نُه غزل از حافظ)

3-     دفتر غزل (جامه‌دران) (صد برگ) (مجموعه شعر)

4-     سیاه مشق عاشورایی (مجموعه‌ی مراثی)

5-     سیاه‌مشق (مجموعه مراثی)

6-     نی‌نامه (مجموعه‌ی مناجات)

7-     غزل‌های حسینی (مویه‌نامه)

8-     بغض انتظار (غزلیات مهدویه)

9-     نخل و نحل (مراثی حضرت علی و حضرت فاطمه علیهم‌السلام)

10-    دفتر غزل شماره 2

طبقه بندی: فرهنگ و ادبیات بروجرد، 
برچسب ها: زندگینامه پیشکسوت ورزشی و شاعر معاصر استاد «محمد حدادی»، محمد حدادی، فرهاد داودوندی، استاد محمد حدادی،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


کوه و کوهنوردی و طبیعت بروجرد

طبقه بندی: بروجردی ها، 
برچسب ها: کوه و کوهنوردی و طبیعت بروجرد، رضا پناهی، حسن شرقی، طبیعت بروجرد،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

فرهاد داودوندی روزنامه نگار و وبلاگ نویس بروجردی

به معاون رئیس جمهور و استاندار لرستان

چه گفت؟

 

فرهاد داودوندی- بروجرد:


طی دیدار سرکار خانم زهرا احمدی پور رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی کشور و معاون رئیس جمهور و همچنین مهندس بازوند استاندار محترم لرستان و هیات همراه از اماکن تاریخی بروجرد در تاریخ سوم فروردین 1396 فرهاد داودوندی روزنامه نگار و وبلاگ نویس بروجردی در سخنانی رُک و بی رودربایستی  خطاب به میهمانان محترم استانی و کشوری گفت:


بروجرد از قدیمی ترین شهرهای کشور عزیزمان باشد، تمامی ساختمانهای قدیمی و تاریخی بروجرد به مانند مسجد جامع، مسجد امام (ره) و دبیرستان امام( ره) در حال تخریب کامل می باشند و در خوشبینانه ترین حالت تا  سه چهار سال آینده همه این اماکن فرو خواهند ریخت.

 

داودوندی در ادامه افزود: اماکن تاریخی منحصر بفرد بروجرد،  هویت ملی، مذهبی و تاریخی ما بروجردی ها می باشند و تخریب هر کدام از آنها می تواند هویت تاریخی ما بروجردی ها را مورد گزند قرار بدهد، در ضمن چه دلیلی دارد اعتبارات  بازسازی اماکن تاریخی به بروجرد اختصاص نیابد؟ ما بروجردی ها به شدت به این وضعیت اعتراض داریم و دیگر برایمان قابل قبول نیست که شهر تاریخی ما در این استان مورد توجه قرار نگیرد.

 

فرهاد داودوندی در خاتمه خطاب به رئیس میراث فرهنگی ایران گفت: مکان های با ارزش ما در حال مخروبه شدن هستند و با این شیوه تا سه چهار سال آینده به کلی از بین خواهند رفت، لطف کنید برای ساختن و بازسازی اماکن تاریخی بروجرد، بودجه اختصاصی و مستقیم در نظر بگیرید تا واقعا صرف  بازسازی هویت تاریخی بروجرد بشود
طبقه بندی: نقدهای ورزشی اجتماعی، 
برچسب ها: فرهاد داودوندی روزنامه نگار بروجردی به معاون رئیس جمهور و استاندار لرستان چه گفت؟، خانم زهرا احمدی پور، مهندس بازوند، فرهاد داودوندی، وبلاگ نویس، روزنامه نگار، وبلاگ نویس بروجردی،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی
حاج احمد گودرزیان رئیس ستاد انتخابات بروجرد:

رئیس ستاد انتخابات بروجرد گفت: 815 نفر در انتخابات شورای شهر و روستای بروجرد ثبت نام کردند که آمار ثبت نام ها نسبت به دوره گذشته 15 درصد افزایش یافته است.


"احمد گودرزیان" رئیس ستاد انتخابات بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: ثبت نام از کاندیدهای پنجمین دوره انتخابات شورای شهر ساعت 24 یکشنبه به پایان رسید که در مجموع 815 نفر برای این دوره از انتخابات ثبت نام کردند.

 

 وی اضافه کرد: از شهر بروجرد 221 نفر، اشترینان 17 نفر، روستاهای بخش مرکزی 386 نفر و روستاهای بخش اشترینان 186 نفر ثبت نام کردند.

 

 به گفته وی از این تعداد 70 نفر خانم هستند که 33 کاندیدای خانم برای شورای شهر بروجرد و 37 خانم برای انتخابات شورای روستا ثبت نام کردند.

 

 گودرزیان تصریح کرد: تعداد ثبت نام کنندگان شورای شهر بروجرد برای این دوره از انتخابات در منقایسه با دوره گذشته 15 درصد افزایش یافته است.

 

 رئیس ستاد انتخابات بروجرد اضافه کرد: پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا 29 اردیبهشت ماه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.


طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: رئیس ستاد انتخابات بروجرد: 815 نفر در انتخابات شورای شهر و روستای بروجرد ثبت نام کردند، احمد گودرزیان، فرهاد داودوندی، حاج احمد گودرزیان،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

خانم زهرا پیرزادی

 

و عزم جدی برای مسابقات انتخابی تیم ملی

خانم زهرا پیرزادی متولد 1374 بروجرد می باشد.

این ورزشکار جوان بروجردی در وزن 55-.فعالیت های رزمی خود را از سال 1392با رشته های رزمی آزاد و کونگ فو زیر نظر استاد شاهوردی شروع نموده  و دارای مقام قهرمانی کشور در رشته کونگ فو ،شرکت دردو دوره ی انتخاب تیم ملی کونگ فو، نایب قهرمانی کشور در کاراته آزادسبک کنتاکت کاراته، نایب قهرمانی کاراته نیمه آزاد سبک شیتوریو درکشور و مقام سوم مسابقه بین المللی کاراته نیمه آزاد میباشد.

خانم زهرا پیرزادی فعالیت خودرا از سال93درمجموعه باشگاه عقاب به مدیریت استاد منصور دیوکان و هدایت خانم شاهوردی در رشته کاراته به طور حرفه ای شروع و در حال آماده شدن برای حضور درمسابقات انتخابی تیم ملی رده های سنی در بهار 96میباشد.

وی رمز موفقیت خود را لطف خدای مهربان، حمایت خانواده و دلسوزی های مربیان مهربانش را می داند.


طبقه بندی: نقدهای ورزشی اجتماعی، 
برچسب ها: خانم زهرا پیرزادی و عزم جدی برای مسابقات انتخابی تیم ملی، زهرا پیرزادی، کاراته بانوان، کاراته،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


سپاس از آقای "م"


کمک 1.500.000 ریالی به نیازمندان

بیننده گرامی بنام آقای "م"  مبلغ 5.000.000 ریال برای اهدا به نیازمندان  به حساب اینجانب واریز نموده است.

صمیمانه برای این بیننده گرامی و خانواده محترم شان در سال جدید آرزوی موفقیت و سلامتی داریم.

این مبلغ بزودی در اختیار نیازمندان واقعی قرار خواهد گرفت.


@@@@@@@@@

 


گاهی خدا

با دست تو دست دیگر بندگانش را میگیرد.

با زبان تو گره از كار بنده ای باز میكند.

وقتی دستی را به یاری میگیری،

بدان كه در آن زمان دست دیگر تو در دست خداست


تمامی خیرین عزیزی که مایلند در امر خدا پسندانه کمک به "  نیازمندان"  آستین همت را بالا بزنند می توانند

کمک های هر چند اندک مادی خود را به حساب  کارت بانک تجارت  شماره :


  5859831008771817

 بنام فرهاد داودوندی واریز کرده و پیامک ارسال مبلغ خود را نیز به شماره تماس 09161622595  ارسال نمایند.


مثل الذین ینفقون اموالهم فی سبیل الله کمثل حبة انبتت‏ سبع سنابل فی کل ‏سنبلة ماة حبة و الله یضاعف لمن یشاء و الله واسع علیم (بقره،261(


کسانی که اموال خود را در راه خدا«انفاق‏»می‏کنند،همانند بذری هستند که هفت‏ خوشه برویاند که در هر خوشه یکصد دانه باشد و خداوند آن را برای هر کس بخواهد(وشایستگی داشته باشد)،دو یا چند برابر می‏کند و خدا(از نظر قدرت و رحمت)وسیع و(به همه‏ چیز)داناست

طبقه بندی: نقدهای ورزشی اجتماعی، 
برچسب ها: کمک 1.500.000 ریالی به نیازمندان، کمک مالی به نیازمندان، کمک مالی، کمک به نیازمندان، چک پول، ایران چک،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

چهره برتر فرهنگی هفته شهرستان زیبای ملایر


آقای "امیر عباس امیری" جوانی که

یک تنه برای شناساندن تاریخ ملایر

 سنگ تمام می گذارد

بروجرد - فرهاد داودوندی:

تمامی مسافرین نوروزی که از قلعه تاریخی " نوشیجان" ملایر دیدن می کنند با جوان بسیار محجوبی دیدار می کنند که بعنوان کارشناس و راهنمای این قلعه چند هزار ساله، برای شناساندن تاریخ شهر و دیار خودش به واقع سنگ تمام می گذارد.

آقای امیر عباس امیری از آن دسته افرادی است که مسوولیتش را عاشقانه انجام می دهد و برای معرفی تاریخ پر بار شهرستان ملایر از نو آوری های خاص خودش نیز استفاده می کند.

راه اندازی کانال تلگرامی برای بازدید کنندگان و عضو کردن مسافرین در این کانال را باید بعنوان یک نو آوری در کنار فعالیت های جانبی آقای امیر عباس امیری بعنوان یک برگ برنده برای برقرار کردن یک حس وابستگی بین بازدید کنندگان از این قلعه و تاریخ کهن قلعه نوشیجان ملایر به حساب آورد.

 " نوشیجان گردی با امیر عباس" یک کانال تلگرامی بسیار خاطره انگیز است که توسط این جوان خلاق ملایری راه اندازی شده تا تصاویر لحظات بیاد ماندنی مسافرین از این مکان منحصر بفرد را برای همیشه ماندگار سازد.

از نکات جالب توجه اینکه آقای امیر عباس امیری با گرفتن عکس سلفی با همه مسافرین نوروزی و ثبت آنها در کانال تلگرامی
" نوشیجان گردی با امیر عباس" در واقع آرشیوی بسیار غنی از نوروز سال 1396 برای تاریخ قلعه نوشیجان تهیه کرده است.

به هر حال فعالیت های در حد عالی این جوان هموطن برای شناساندن زادگاهش به همه هموطنان عزیز، چاره ای برای ما نمی گذارد بجز اینکه اعلام کنیم: آقای امیر عباس امیری جوان محجوب و دوست داشتنی که با تمام وجود به شهرش عشق می ورزد را بعنوان چهره برتر فرهنگی هفته شهرستان زیبا و با فرهنگ ملایر اعلام کنیم و صمیمانه آرزوی کنیم آقای امیری به مانند همیشه موفق و پیروز باشد.


تپه باستانی نوشیجان،

قلعه ای به جا مانده از مادها


تپه نوشیجان ، قلعه ی نظامی به جا مانده از دوران مادهاست که در 25 كیلومتری جاده ملایر- همدان روی صخره طبیعی مشرف برجلگه شوركات قرارگرفته است.

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران همدان؛ این قلعه دارای دیدگاه وسیع و چشم اندازی زیباست كه بدون شك درهزاره اول ( ق .م )به دلیل سرسبزی وطراوات خاصی كه این جلگه داشته موردتوجه اقوام ماد قرارگرفته است. چیزی كه براهمیت این تپه می افزایدمعماری آن است ، چراكه معماری خاص دوره ماد و قبل از هخامنشیان را برای ما روشن می سازد .

با توجه به شواهد وعناصر معماری كاوش شده ازاین تپه ماد ها ازآن به عنوان قلعه نظامی استفاده می كردند. طبق بررسی های انجام شده ودرنتیجه حفاری ها ، سه طبقه برای این تپه شناسایی شده که طبقه اول رابه مادها ،  طبقه دوم رابه هخامنشیان وطبقه سوم رابه ساسانیان نسبت می دهند.

بقایای آثاری كه ازاین تپه بدست آمده دربرگیرنده معماری مادهاست كه شامل : بنای قدیمی جبهه غربی تپه كه نخستین آتشگاه است ، بقایای یك آتشدان درجبهه جنوبی نشانگرمراسم نیایش آتش و اتاق معبدبه صورت شمالی-جنوبی ساخته شده است ودربدنه مخروطی شمالی آن سه طاقچه به طور نامحسوس دیده می شود درحاشیه جنوبی معبدبقایای یك سكوی برجسته وجود دارد.
 آخرین تاریخ استفاده ازاین بنای تاریخی همزمان با دگرگونی معماری دراین تپه وایجاد تالار ستون دار درشرق است .تالارستون دار آپادانا این تالار بر روی سكوی خشتی قرارگرفته است تالارهای ستون دارآپادانا ، نودین تپه وتپه نوشیجان با تالارهای اوراتویی كه در آلتین تپه آسیای صغیربدست آمده قابل مقایسه هستندو احتمالاً با  تاثیرپذیری ازهنرمعماری اوراتو ساخته شده است . 

شكل معبد اصلی  به صورت نیم چلیپا بوده وباهمان عناصر معماری قلعه ساخته ،در زاویه شمالی سرسرا پایه آتشدانی وجود داردكه ازسه بخش كاملاً مشخص ساخته شده است .
این نوع آتشگاه ازنظر پلان دراكثرآتشگاه های دوره ساسانیان بچشم می خورد. اتاق هاوانبارها ی این بخش دومین اثر مهم تپه نوشیجان راتشكیل می دهد كه در شرقی ترین قسمت تپه قرارگرفته ودارای حصار ، بارو،اتاقهای مسكونی وانبار است.
تونل که دربخش شمالی تالارستون دار و درامتدادشرق وغرب حفره ای سردابی شكل كنده شده درعمق 3 متری به صخره منتهی می شود با توجه به شكل تونل به نظرمی رسد كه كارمعماری پایان نیافته وازاین جهت  می توان استنباط كردكه ساخت آن درآخرین دوره سكونت دراین تپه صورت پذیرفته وازطرفی احتمالاً ایجادآن در تپه جنبه امنیتی داشته است.
طبقه بندی: نقدهای ورزشی اجتماعی، 
برچسب ها: آقای امیر عباس امیری چهره برتر فرهنگی هفته شهرستان ملایر، نوشیجان، قلعه نوشیجان، امیر عباس امیری، نوشیجان گردی با امیر عباس، فرهاد داودوندی، ملایر،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

سپاس از بیننده عزیز بنام "م.ح"

چند نکته در رابطه با انتخابات شورای شهر

آقای داودوندی با سلام و تبریک سال نو خدمت همشهریان گرانقدرم

 چندتا نکته خدمت همشهریام عرض میکنم که امیدوارم با همدلی و عمل به این نکات شکوه گذشته بروجرد دوباره بهش برگرده.

1)همه در روز 29اردیبهشت با حضور حداکثری دین خودمونو به زادگاهمون ادا کنیم چرا که بابی تفاوتی و بی خیالی چیزی که حل نمیشه هیچ راه برای سودجویانی که منتظر عدم حضورشما هستن تا اتفاقات شوراهای گذشته تکرار بشه فراهم میشه.

 2)در انتخابات شورا حدالمقدور به لیست رای بدید تا فرد چرا که یک افراد یک لیست با هم اتفاق نظر بیشتری دارن و میدونن که باید چی کار کنن و دیگه نیاز نیست سال اول شورا صرف هماهنگی اعضا بشه.

3)به لیستی رای بدید که افراد حاضر در اون رشته تخصصی و حوزه کاریشون مدیریت شهری باشه مثل متخصصین عمران،معماری،شهرسازی،مهندسی فضای سبز،اقتصاد،گرافیک،جغرافیای سیاسی و.... درسته که دوستان و اقوام شما همشون ادمای خوبین ولی هر ادم خوبی لزوما نمیتونه یه نماینده شورای شهر خوبم باشه.

 4)حتما از افرادی که بهشون رای میدید بپرسید که گزینه های مد نظرشون واسه شهرداری کیه چراکه مهمترین تصمیم شورا انتخاب شهردار به عنوان سکاندار و فرمانده اجرایی تصمیمات شوراست. در ادامه هم در خدمتتون خواهم بود

 عضو کوچکی از دوستداران زادگاه فرزانگان

طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: چند نکته در رابطه با انتخابات شورای شهر، شورای شهر، شورای شهر پنجم،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی
در حالیکه روسای شهری شهر خود را به بی خیالی زده اند


برای رفع مشکل خیابان سید مصطفی

از چه ارگانی استمداد بجوئیم؟!


با سلام و تبریک سال نو به خبرنگار مردمی و دلسوز شهر

جناب داودوندی

 همانطور که مستحضرید و مطلعید بلوک گذاری خیابان سید مصطفی چگونه اجرا گردید ، متاسفانه از همان روزهای اول برای ساکنین کوچه هایی  که در این خیابان وجود دارد مشکلات خاص ترافیکی بوجود آمد .

 و  علاوه بر اینکه جلوی منازل عملا به پارکینگ مراجعه کنندگان بیمارستان تبدیل گردید  عبور و مرور اتومبیل ها با سرعت زیاد  جان کودکان و بچه های محل به مخاطره افتاده  ضمن اینکه عبور ومرور ساکنین محل نیز دچار مشکل گردیده بخاطر پارک نامناسب در ورودی کوچه ها و داخل و جلوی منازل و حتی پیاده روها و بخصوص کوچه ی شهید شاهولایتی روبروی بیمارستان ، بارها به مامورین راهنمایی بخاطر راه عبور بیمارستان و ایجاد ترافیکی که بوجود میآید تذکر داده ولی متاسفانه با تایید موضوع و مشکل راه بیمارستان و ترافیک ایجاد شده می فرمایند بیمارستان اجازه رفع مشکل را نمیده ،

 اینک سوال اینجاست حق شهروندی ساکنین محل چه میشود ، مدیریت شهری در اینگونه مشکلات کجا تشریف دارند ، مسئول محترم راهنمایی و رانندگی ونیز مسئول عزیزی که این طرح را اجرا نموده تا مشکل ترافیک را حل نماید ، کجاست تا پاسخگوی این همه مشکل ترافیکی در خیابان سید مصطفی باشد .  تا کی باید بی تدبیری خود را به گردن دیگران بیندازیم ،

 آقای مسئول شهر وظیفه ی شما در قبال این مشکل عظیم و حاد چیست . این همه تصادف و برخورد در محل عبور بیمارستان کافی نیست ؟ این تخریب اموال و صرف هزینه از جیب مردم و کشور نیست ؟

 بابا خجالت آور است شهر فرزانگان بخصوص در این ایام نوروزی با این همه مسافر بخاطر عدم مدیریت و بی تدبیری مسئولین شهری زیر سوال رود  .......زبان قاصر و قلم کم توان ، از کی درخواست استمداد و  مساعدت نماییم ؟؟؟؟

طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: برای رفع مشکل خیابان سید مصطفی از چه ارگانی استمداد بجوئیم؟!، خیابان سید مصطفی، ترافیک،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


درمانگاه اعتماد،

 دکترای علوم آزمایشگاهی استخدام می کند


دعوت به همکاری

آزمایشگاه درمانگاه اعتماد از دارندگان مدرک دکتری علوم آزمایشگاهی جهت پذیرش مسئول فنی آزمایشگاه  دعوت به همکاری می نماید

متقاضیان میتوانند هرروز از ساعت 16 تا 18 به مدیریت درمانگاه اعتماد واقع در خیابان صفا مراجعه نمایند
طبقه بندی: بسیج ورزش و هنرمندان و کارمندی و کارگری بروجرد، 
برچسب ها: درمانگاه اعتماد دکترای علوم آزمایشگاهی استخدام می کند، درمانگاه اعتماد بروجرد، درمانگاه اعتماد،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

خبر بسیار خوب برای ورزش بروجرد


در حاشیه اردوی تیم ملی جوانان سه گانه در بروجرد


میلاد طاهری

مربی تیم ملی سه گانه جوانان ایران شدتیم ملی جوانان سه گانه

به منظور شركت در مسابقات قهرمانی آسیا اندونزی نخستین مرحله اردوی آماده سازی خود را در شهرستان بروجرد برگزار كرد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون؛ نخستین مرحله اردوی تیم ملی جوانان سه گانه در شهرستان بروجرد بر پا شد. این اردو به منظور ارزیابی و انجام تست های اولیه آمادگی جسمانی و جهت شركت در مسابقات قهرمانی آسیا در اندونزی، در حال برگزاری است.

در این اردو میلاد طاهری به عنوان مربی و حامد یادگاری به عنوان كمك مربی احسان امینیان سرمربی تیم ملی جوانان را همراهی می كنند.

هم چنین اسامی ورزشكاران حاضر در این اردو عبارتند از:

امیر حسین ولی خانی

آریا قربانی مهراب

علی صفدری

سید جواد حسینی

محمد حسین رضایی

جاوید چاجی

علی رضوانی

لازم به ذكر است كه اردوی مذكور تا 6 فروردین ماه ادامه خواهد داشت.


طبقه بندی: ورزشی، 
برچسب ها: میلاد طاهری مربی تیم ملی سه گانه جوانان ایران شد، میلاد طاهری، سه گانه، تیم ملی سه گانه جوانان ایران، احسان امینیان، حامد یادگاری،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


عکس از آرشیو اینترنت است

 سقوط سنگ بر سر خودروی عبوری

 در  مسیر روستای ونایی بروجرد

و کشته شدن یک دختر 7 ساله


 
مقصرکیست؟

فرهاد داودوندی- بروجرد:

سنگ غول پیکری در مسیر روستای ونایی از ارتفاعات کنار جاده بر روی یک خودرو عبوری سقوط می کند، خانواده ای عزادار جان باختن دختر 7 ساله شان می شوند و هیچکس در این میان نمی پرسد راستی مگر نمی شد زودتر از اینها مسیر را پاکسازی نمود و مردم را از اینگونه خطرات بزرگ نجات داد؟!

در مواقع موفقیت های احتمالی، مدیران و روسای شهر و استان برای قرار گرفتن جلوی دوربین خبرنگاران از سر و کول همدیگر بالا می روند، اما در مقابل اتفاقات مرگباری که بر اثر سهل انگاری همین مدیران پیش می آید، همه به یکباره روزه سکوت می گیرند و اگر هم زبان باز کنند بازی "کی بود کی بود من نبودم" را برایمان سر می دهند!

اتفاق ناگوار کشته شدن یک دختر بچه بر اثر سقوط یک سنگ بر روی خودروی عبوری را می شد بسیار پیش از این با احداث دیواره های مستحکم در مسیر روستای ونایی خنثی نمود.

می شد از مدتها قبل با تعریض جاده برای امنیت جانی مسافران کار اساسی انجام داد و می شد.......

اما دیگر کار از اما و اگر ها گذشته، اینک یک خانواده با یک کشته و 4 مجروح تاوان کم کاری مدیرانی را می دهند که نسبت به پیشرفت بروجرد کاملا بی تفاوت شده اند! والسلام.
طبقه بندی: نقدهای ورزشی اجتماعی، 
برچسب ها: مقصر سقوط سنگ بر روی خودور کیست؟، سقوط سنگ بر روی خودرو، سنگ مسیر ونایی، روستای ونایی، نقد، کشته شدن دختر روستای ونایی،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی


خانم "نگین درواج" 

و استارت برای حضور در تیم ملی کاراته

 

خانم نگین درواج متولد1380بروجرد می باشد.

شروع فعالیت های ورزشی این ورزشکار فعال بروجردی از سال1390در رشته های رزمی زیر نظر استاد شاهوردی بوده و از سال 93 به طور حرفه ای در رشته کاراته در مجموعه باشگاههای عقاب به مدیریت استاد منصور دیوکان و مربیگری استاد شاهوردی مشغول به فعالیت میباشد.

خانم نگین درواج دارای مقام های دوم وسوم مسابقات کشوری کاراته و مقام سوم  مسابقه بین المللی کاراته می باشد.

این ورزشکار موفق بروجردی در حال حاضر در حال آماده شدن برای مسابقه انتخابی تیم ملی رده های سنی در بهار 96میباشد و بعد از لطف خدای مهربان ازحمایت های خانواده و استاد منصور دیوکان و زحمات استاد شاهوردی بسیار به نیکی یاد می کند


طبقه بندی: ورزشی، 
برچسب ها: خانم "نگین درواج" و استارت برای حضور در تیم ملی کاراته، نگین درواج، کاراته، کاراته بانوان بروجردی،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی
برنامه استخر شهید هدایتی در نوروزطبقه بندی: ورزشی، 
برچسب ها: برنامه استخر شهید هدایتی در نوروز، استخر شهید هدایتی،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی

۵ کشته و زخمی

در ریزش کوه در جاده ونایی!


به گزارش روابط عمومی اورژانس بروجرد٬ ریزش کوه در جاده بروجرد به روستای ونایی ۵ کشته و زخمی بر جای گذاشت.

طی این حادثه در جاده روستای ونایی رخ داده و ساعت ۱۷:۳۲ دقیقه عصر امروز به مرکز پیام اورژانس بروجرد گزارش شده٬ یک تخته سنگ بر روی یک دستگاه خودروی سواری افتاده است.

پس از گزارش این حادثه به اورژانس ۱۱۵ بروجرد٬ بلافاصله تیم اورژانس پایگاه شهرک اندیشه به محل اعزام شده و در بررسی صورت گرفته توسط پرسنل اورژانس مشخص شد که ۴ نفر زخمی و یک دختر بچه ۵ ساله بر اثر شدت جراحات وارده فوت شده است.
 
گفتنی است مجروحین به بیمارستان شهید چمران انتقال یافته که ۲ تن از آنان به طور سرپایی درمان و مرخص شده و ۲ نفر دیگر بستری شدند.

حال عمومی مجروحین مساعد گزارش شده است.

طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: ۵ کشته و زخمی در ریزش کوه در جاده ونایی!، ونایی بروجرد،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 5 فروردین 1396 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ