وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tabligh
صنعت تنها نیازمند تسهیلات بانکی نیست

( قسمت دوم )

نوشته : سید احمد موسوی
قسمت دوم

صنعت در سال گذشته توانست رشد منفی را پشت سر بگذارد و به رشد مثبت برسد هر چند این رشد مثبت بیش از هر چیز به نفت نسبت داده میشد اما مایه امیدواری اهالی صنعت است .

صنعتگران سال 96 را با امیدواری شروع کردند . امید به اینکه جز تسهیلات بانکی ، به انتظاراتی مثل ثبات ، آسیب شناسی و برنامه ریزی و کمک به ارتقای بهره وری هم جامه عمل پوشانده شود .

این موضوع کلی صنعت کشور بود اما چیزی که در استان لرستان بچشم می خورد برای ما صنعتگران کاملا ملموس می باشد .

واحدهایی که کمتر به سمت منابع مالی بانک رفته اند هم در تولید هم در بازارهای جهانی و بهره وری موفق بوده اند ( چون سود بانکی با سود تولید همخوانی ندارد ) اما واحدهایی که اسیر سیستم بانکی هستند دچار مشکلات عدیده ای می باشند .

وقتی سود بانکی بلحاظ ظاهری 18 درصد است اما سود تولید زیر 10 درصد توجیهی برای تولید وجود ندارد و یکی از دلایلی که روز به روز بنگاههای تولیدی دچار زیان انباشته می شود و از گردونه تولید خارج می شوند و دچار تعطیلی و بیکاری خیل عظیمی از کارگران مولد می شوند و چون سیستم بانکی کاملا یکسویه می باشد بزرگترین آسیب آن به سمت و سوی تولید است .

از طرفی بهره بانکی در اکثر جاهای دنیا خصوصا برای تولید با ما همخوانی ندارد و قیمت تمام شده محصول ما از کشورهای رقیب بمراتب بالاتر است و به همین دلیل منهای کیفیت و بسته بندی نمی توانیم با محصولات دیگر کشورها رقابت کنیم .

مورد بعد اوضاع سیاسی منطقه و ایران و تاثیر آن روی صنفت و خصوصا صادرات است . بدلائل زیاد بازارهای رقابتی ما در کشورهای منطقه و ضعیف مثل افغانستان ، پاکستان ، عراق ، سوریه ، لبنان و چند کشور دیگر می باشد که آنهم با آشوب های منطقه ای ثباتی برای صادرات باقی نمی گذارد و اگر دقت کنیم در چند سال اخیر ورود ما به بازارهای هدف کمتر شده است و صادرکننده های محدودی در سطح استان داریم .

عدم توازن در رشد کل شهرهای استان و توجه به مناطقی خاص هم مزید بر علت شده که نیروهای کار از شهر های کوچکتر بسمت شهرهای بزرگتر جذب شده اند یا از استان مهاجرت نموده اند

عدم بازسازی و نوسازی ناوگان ماشین آلات خطوط تولید و به روز نبودن واحدها به دانش روز و تکنولوژی برتر و عدم بهره وری خیلی از واحدهای تولیدی ما را زمین گیر نموده اند .

در قسمت بعد پیشنهادات لازم برای برون رفت صنعت از این شرایط را خدمتتان و خصوصا مسئولین استان و شهرستان عرض خواهم نمود .

ادامه دارد.......


سید احمد موسوی

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی استان لرستان


طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: احمد موسوی، سید احمد موسوی، کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی استان لرستان، صنعت تنها نیازمند تسهیلات بانکی نیست،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 19 مرداد 1396 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ