وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tabligh
صنعت تنها نیازمند تسهیلات بانکی نیست

( قسمت اول )

نوشته : سید احمد موسوی

افزایش بهره وری ، آسیب شناسی مسیر طی شده و برنامه ریزی برای تحقق اهداف آینده شامل آسیب شناسی بخش های مختلف صنعتی ، تدوین استراتژی و توسعه صنعتی

صنعت تنها نیازمند تسهیلات بانکی نیست . افزایش بهره وری ، آسیب شناسی مسیر طی شده و برنامه ریزی برای تحقق اهداف آینده از دیگر نیازهای صنعت است .

طرحی که بر مبنای تحریک اقتصادی و با کمک دیگر دستگاههای دولتی به سرانجام رسیده بخش قابل توجهی از تسهیلات 477 هزار میلیارد تومانی که تا بهمن ماه سال گذشته پرداخت شد ، به کمک بنگاهها آمده است . کمکی که به زعم دولت توانسته تا حدودی چرخ های صنعت را که در سال 94 به گل رکود فرو رفته بود ، به حرکت در بیاورد سهم 9 درصدی صنعت از رشد اقتصادی شش ماه اول سال گذشته این طور نشان می داد که دولت توانسته با تسهیلات دهی به داد بنگاهها برسد اما این تنها نیاز صنعت نیست .

کاری که دولت باید انجام بدهد کمک به آسیب شناسی بخش های مختلف صنعت و بعد از آن تدوین استراتژی و توسعه صنعتی است . این کار هنوز برای صنعت کشور انجام نشده است  و بیشتر انرژی دولت صرف پرداخت وام به بنگاههای صنعتی شده است .

در سال گذشته دولت بدون برنامه تصمیم گرفت مبالغی را وام بدهد . بخشی از تسهیلات اعلام شده برای سرمایه در گردش بنگاهها پرداخت شده و بخشی هم پرداخت نشده است .

در سال جدید دو باره سیاست این است که به بنگاهها وام پرداخت شود اما سوال این است که بر اساس کدام تحلیل تنها وام و تامین سرمایه مشکل صنعت کشور را حل می کند ؟

در صنعت به برنامه نیاز داریم اما به نظر می رسد در سال جاری هم در زمینه تسهیلات دهی به بنگاههای کوچک و متوسط تغییر قابل توجهی اتفاق نیافتد و روند سال 95 را دو باره طی کنیم از سوی دیگر باید توجه کنید که دولت بانک ها را موظف به پرداخت تسهیلات می کند و با توجه به محدویت منابع بانک ها روند تسهیلات دهی با چالش بزرگی همراه است .

جذب سرمایه خارجی پس از لغو تحریم ها از دیگر منابعی بود که صنعت ایران یرای نوسازی و تامین منابع به آن امید بست . جذب سرمایه خارجی در فضای ملتهب منطقه به سختی انجام میشود .سرمایه گذار خارجی وارد منطقه ای که درگیری و جنگ در آن زیاد است وارد نمی شود . کسانی هم که آمده اند با اکراه آمدند و در حوزه هایی وارد شدند که سود کلانی دارد و ریسک سرمایه گذاری را پوشش می دهد.

در غیر اینصورت سرمایه گذار برای سودهای منطقی و طبیعی وارد کشور نمی شود و ترجیح می دهد سرمایه اش را در کشورهایی به جریان بیندازد که در مناطق آرام تری از جهان قرار دارند .

تیزی انتقاد از وضعیت تنها متوجه دولت نیست ، بهره وری بنگاهها و تلاش برای تولید محصول رقابتی از مسائلی است که صاحبان بنگاههای صنعتی باید به آن توجه کنند .

کسانی که خودشان را با معیارهای روز رقابت در دنیا همراه نکنند در وضعیت خطرناکی قرار می گیرند .بنگاهها باید روی مسئله بهره وری بیشتر کار کنند. رقابتی بودن محصول از نظر کیفیت و قیمت به تنرکز بیشتر بنگاهها بر اصل بهره وری متکی است . بنگاهها اگر به این مسائل بی توجه باشند ورشکست می شوند .

ادامه دارد.......


سید احمد موسوی

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی استان لرستان
طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: احمد موسوی، سید احمد موسوی، کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی استان لرستان، صنعت تنها نیازمند تسهیلات بانکی نیست،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 9 مرداد 1396 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ