وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tabligh
یادمان استاد عبدالمحمد آیتی

در بروجرد برگزار خواهد شد


رئیس بنیاد نخبگان استان لرستان از برگزاری یادمان استاد عبدالمحمد آیتی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری یافته، حمزه امیری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بنیاد نخبگان استان لرستان با همکاری فرمانداری شهرستان بروجرد، مدیریت آموزش و پرورش شهرستان، اداره کل ارشاد استان و دیگر دستگاه‌های علمی - اجرایی و در ذیل برنامه تکریم و الگوسازی از سرآمدان و برجستگان به‌عنوان یکی از برنامه‌های تأثیرگذار در نظر دارد به‌منظور تکریم و الگوسازی از سرآمدان و نخبگان استان و شهرستان و ارج نهادن به کوشش‌ها و آثار ارزشمند آنان، مراسم یادمان استاد فرزانه «عبدالمحمد آیتی» قرآن‌پژوه و مترجم قرآن و نهج‌البلاغه را در 19 مردادماه سال جاری در سالن ارشاد شهرستان بروجرد برگزار نماید.

وی افزود: در حاشیه این مراسم، از سرآمدان و مستعدان برتر استان تجلیل به عمل خواهد آمد.
 

استاد عبدالمحمد آیتی در یکی از روزهای اردیبهشت‌ماه سال 1305 در خانواده‌ای متوسط چشم به دنیا گشود.
استاد با تسلط بالا و فوق‌العاده‌ای که در زبان تازی دارند، به ترجمه قرآن کریم در سال 1353 شروع و پس از سه سال با ملاحظة دیگر ترجمه آن را به پایان رساند.
از دیگر ترجمه‌هایی ارزشمند استاد در حوزه متون دینی، ترجمه «نهج‌البلاغه» است که شامل: خطبه‌ها و پیرابند برنامه‌های بلند و رساله‌ها / حکمت‌ها و موعظه‌هاست و توسط ابوالحسن محمدبن الحسین معروف به الشریف الرضی (359-406 ق) [سیدی که نسبت به امام موسی الکاظم می‌رساند. گرچه این سد شریف 47 سال بیش عمر نکرد]، موفق شد 6 سال قبل از فوت، در ماه رجبِ سال 400، کتابِ سترگ نهج‌البلاغه را به سامان برساند، اگر چه بیش از 20 ترجمه از این کتابِ ارزشمند، در دست است، خودِ این ترجمه از نوعِ دیگر است.
سومین اثر ترجمه‌ای برجسته استاد، در حوزه متون دینی، ترجمه ارزشمند و جالب «صحیفه سجادیه» است،
استاد در 17 تیرماه 1370 به عضویت پیوسته شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی درآمد؛ و ... سرانجام استاد پس از سال‌ها کوشش و جوشش و خلق آثار پُربار و به‌جای و یادگار ماندنی، بر اثر بیماری و کهولت سن، در بیمارستان امام حسین تهران، صبح چهارشنبه 20 شهریورماه 92 در سن 87 سالگی، دعوت حق را اجابت نمود.
پیکر استاد فرزانه، نیمروز شنبه 23 شهریورماه 1392 از محل «فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و کتابخانه ملی» واقع در بزرگراه جهان کودک تهران بزرگ به سمت بهشت‌زهرا تشییع که با حضور بسیاری از اهالی ادب و فرهنگ و علاقه‌مندان وی، در قطعه نام‌آوران به خاک سپرده شد. یاد و نامشان گرامی و راهشان پُر رَهرو باد.
طبقه بندی: بزرگان تاریخ بروجرد، 
برچسب ها: یادمان استاد عبدالمحمد آیتی در بروجرد برگزار خواهد شد، استاد عبدالمحمد آیتی، عبدالمحمد آیتی،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 8 مرداد 1396 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ