وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tabligh
آفتاب یزد در گفتگو با پروفسور ناصر پارسا

 عضو بروجردی هیات علمی

سرطان شناسی ایران بررسی کرد:


چگونه سرطان سینه را ضربه فنی کنیم؟


آفتاب یزد: تجربه دردی تیز در سینه که احتمالا با حساس شدن آنها همراه شده، می‌تواند ترسناک باشد. شاید این علایم شما را به فکر بیندازد که آیا ممکن است مسئله جدی باشد. اغلب اولین چیزی که زنان و حتی مردان متوجه‌اش می‌شوند و آنها را به ملاقات با پزشک ترغیب می‌کند پیدا شدن یک توده در سینه است.

در این باره آفتاب یزد با دکتر ناصر پارسا،پزشک و پژوهشگر ارشد در زمینه سرطان شناسی و ژنتیک مولکولی ویکی از پرافتخارترین پزشکان و محققین کشور که در زمینه پژوهش‌های مختلف دربیماری‌های سرطانی کشفیات و تحقیقات مفیدی در 40 سال گذشته به جامعه پزشکی ارائه داده است.به گفتگو نشسته که در ادامه می‌خوانید:

وی در ابتدا گفت: سرطان سینه از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان ایرانی است. طبق آمار به دست آمده،سالانه تقریبا 10 هزار خانم به سرطان سینه مبتلا می‌شوند، در آقایان نیزسرطان سینه به میزان یک صدم خانم‌ها مشاهده شده است که برابر نرم بین المللی است. سالانه،در کل کشور 92 هزار نفر به سرطان‌های مختلف مبتلا می‌شوند .در حدود هفت در صد از سرطان‌ها وراثتی است و 93 در صد باقیمانده از تاثیرات عوامل سرطان زای محیطی نشات می‌گیرد. به طور کلی سن افراد مبتلا به سرطان سینه در خانم‌های ایرانی پایین‌تر ازنرم جهانی است.
پرفسور پارسا علائم سرطان سینه را اینگونه تشریح کردند: ....................


متن کامل در ادامه مطلب
آفتاب یزد: تجربه دردی تیز در سینه که احتمالا با حساس شدن آنها همراه شده، می‌تواند ترسناک باشد. شاید این علایم شما را به فکر بیندازد که آیا ممکن است مسئله جدی باشد. اغلب اولین چیزی که زنان و حتی مردان متوجه‌اش می‌شوند و آنها را به ملاقات با پزشک ترغیب می‌کند پیدا شدن یک توده در سینه است. در این باره آفتاب یزد با دکتر ناصر پارسا،پزشک و پژوهشگر ارشد در زمینه سرطان شناسی و ژنتیک مولکولی ویکی از پرافتخارترین پزشکان و محققین کشور که در زمینه پژوهش‌های مختلف دربیماری‌های سرطانی کشفیات و تحقیقات مفیدی در 40 سال گذشته به جامعه پزشکی ارائه داده است.به گفتگو نشسته که در ادامه می‌خوانید:

وی در ابتدا گفت: سرطان سینه از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان ایرانی است. طبق آمار به دست آمده،سالانه تقریبا 10 هزار خانم به سرطان سینه مبتلا می‌شوند، در آقایان نیزسرطان سینه به میزان یک صدم خانم‌ها مشاهده شده است که برابر نرم بین المللی است. سالانه،در کل کشور 92 هزار نفر به سرطان‌های مختلف مبتلا می‌شوند .در حدود هفت در صد از سرطان‌ها وراثتی است و 93 در صد باقیمانده از تاثیرات عوامل سرطان زای محیطی نشات می‌گیرد. به طور کلی سن افراد مبتلا به سرطان سینه در خانم‌های ایرانی پایین‌تر ازنرم جهانی است.
پرفسور پارسا علائم سرطان سینه را اینگونه تشریح کردند: درد، التهاب، تورم، قرمزی، زخم، فرو رفتگی نوک سینه،ترشحات غیر عادی و تغییر شکل پستان از علائم شایع سرطان سینه به شمار می‌روند.
دکتر پارسا خاطرنشان کرد: به طور کلی 10عامل در ایجاد سرطان تاثیر گذار هستند، که 7 مورد آن قابل کنترل است و سه مورد دیگر از کنترل ما خارج می‌باشند. بیش از 200 نوع بافت‌های سرطانی داریم که هر کدام درمان خاص خودش را دارد.
این عضو هیئت علمی مرکز جامع سرطان شناسی ایران افزود: فاکتورهای تاثیرگذاری که در ایجاد سرطان‌ها قابل کنترل هستند، عبارتند از: 1- دخانیات که شامل سیگار و قلیان می‌شود.در دود آنها4000 مواد شیمیایی وجود دارد که70 تا از آنها را بر اساس شواهد علمی، سرطان زا هستند. مصرف مستمر دخانیات باعث رشد 11 نوع از سرطان‌ها در بدن می‌شود. 2- استفاده از مشروبات الکلی 3-نوع تغذیه نیز در ایجاد سرطان موثر است و افراد با کنترل برنامه غذایی و کم کردن مصرف گوشت قرمز و استفاده از غذاهای حاوی فیبر مثل کاهو، اسفناج، نان‌جو به جای نان گندم، میوه جات و سبزیجات، جایگزین کردن کشمش و خرما به جای شکر می‌توانند از بروز تعدادی از سرطان‌ها پیشگیری کرده و استفاده مکرر از فست فودها نیز عامل افزایش ابتلا به سرطان مخصوصا سرطان دستگاه گوارش، مثل: مری، معده وروده بزرگ هستند.4- عفونت‌ها نیز یکی دیگر از عوامل ابتلا به سرطان می‌باشند زیرا برخی از ویروس‌ها و باکتری‌ها اگر به موقع درمان نشوند باعث ابتلا به سرطان خواهند شد. 5-اشعه رادیواکتیو و اشعه ماورای بنفش نور خورشید 6-کلیه محصولاتی که از مشتقات نفت تهیه شده اند مانند بنزین، پلاستیک، لاستیک وغیره. ما در طبیعت یکصد هزار عناصر شیمیایی داریم که در حال حاضر 400 نوع آن در تست‌هایی که انجام شده سرطانزا هستند، مانند،آرسنیک، بنزن، کادمیوم، کرومیوم، آزبست، سیلیس و نیتروزآمین. همچنین امکان دارد با تلاش محققان در آینده بر تعداد آنها افزوده شود،7-آلودگی هوا که شامل دود ماشین‌ها و کارخانه‌ها وسیستم‌های گرمایشی می‌باشد. آلاینده‌هایی مانند دی اکسید گوگرد، دی اکسیدنیتروژن، مونو اکسید کربن و اوزن هستند که در تولید سرطان‌های ریه، پوست و خون نقش بازی می‌کنند.
دکتر پارسا به سه عواملی که در ایجاد سرطان از کنترل ما خارج است، اشاره کرد و گفت: یکی از عواملی که نمی‌توان برای ابتلا به سرطان آن را کنترل کرد" بالا رفتن سن" است. سن بالا شانس ابتلا به سرطان را بالاتر می‌برد. به گونه ای که طبق آمار به دست آمده 80 درصد بیماران مبتلا به سرطان بالای 60 سال هستند. 2- "سیستم ایمنی ضعیف"هم یکی دیگر از فاکتورهایی است که شانس ابتلا به سرطان را بالا می‌برد و افرادی که به بیماری مختلف دچار شده و سیستم ایمنی‌اش ضعیف شده باشد درصد ابتلا به سرطان در آنها بالا خواهد رفت، 3 - آخرین عامل" وراثت" است. سابقه فامیلی احتمال ابتلا به سرطان سینه را پنج برابر افزایش خواهد داد و به طور کلی کسانی که یکی از اقوام نزدیک آنها به سرطان مبتلا هستند، 30 درصد احتمال ابتلا به سرطان در آنها افزایش می‌یابد.
وی اظهار کرد: برای پیشگیری از ابتلا به سرطان برخی نکات را باید رعایت کنیم که عبارتند از تقویت سیستم ایمنی، تغذیه سالم، وزن مطلوب، ورزش، اجتناب از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، مدیریت استرس‌های زندگی زیرا به طور غیر مستقیم تحقیقات نشان داده است که استرس با ایجاد سرطان ارتباط دارد.
این پژوهشگر ارشد در زمینه سرطان شناسی و ژنتیک مولکولی در پاسخ به این سوال که مسیر درمانی برای تشخیص سرطان سینه چگونه است، اظهار کرد : مسیر درمانی برای تشخیص سرطان سینه در خانم‌ها بدین گونه است که در ابتدا برای خانم‌هایی که احتمال ابتلا به سرطان در آنها وجود دارد پزشک معاینات شخصی و انجام ماموگرافی را توصیه می‌کند و سپس در صورت نیاز برای بررسی دقیق‌تراحتیاج به انجام MRIاست و در صورتی که توده مشاهده شد برای خوش خیم و یا بدخیم بودن، از آن باید نمونه برداری شود و به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود و بعد از 3 تا 4 روز آزمایشگاه گزارش می‌دهد که توده سرطانی است یا خیر.اگر سرطانی بود در چه مرحله‌ای قرار دارد و براساس آن اطلاعات، پزشک معالج مراحل درمان را برنامه ریزی می‌کند که متشکل از جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و هورمون تراپی است.
وی افزود: بیماری سرطان سینه مانند سایر سرطان‌های دیگر مراحل مختلف دارد.
مرحله نخست آن کاملا قابل درمان است و مراحل دوم و سوم آن کلینیکی است و بیماری یک مقداری پیشرفت کرده است که باید تحت درمان‌های خاص قرار گیرد اما مرحله چهارم زمانی است که بیماری خیلی پیشرفت کرده است و به بافت‌های دیگر متاستاز یا گسترده شده است ودرمان بیماررا مشکل می‌کند.
وی گفت: با توجه به اینکه سرطان سینه معمولا در سنین بالا مشاهده می‌شود لذا غربالگری در جهت تشخیص زود رس و پیشگیری از این سرطان بسیار حائز اهمیت است. زیرا تشخیص زودهنگام، ضمانت بهبود فرد می‌باشد و بیمار زودتر به حالت طبیعی برمی گردد.
در صورتی که سرطان سینه به غدد لنفاوی و بافت‌های دیگر گسترش پیدا کند مراحل درمان را سخت‌تر خواهد کرد. مراقبت‌های ویژه در هنگام درمان و پس از درمان مانند مشاوره‌های روانشناسی با بیمار و خانواده و تغذیه سالم و مقوی حایز اهمیت است.
دکتر پارسا در پایان گفت: بیماری سرطان در همه کشورهای جهان وجود دارد ولی در دهه گذشته در ایران این بیماری طبق آمار به دست آمده روند صعودی را طی کرده که به بررسی و توجه سریع و خاص خود نیاز مبرم دارد.
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، اگر در اصلاح سبک زندگی فردی و اجتماعی بکوشیم.
در حدود 40 در صد از میزان سرطان‌ها کاهش می‌یابد که این از لحاظ اقتصادی برای شبکه بهداشت و بیمار، و همچنین هزینه‌های روح و روانی خانواده بیمار نکته قابل توجهی است.آگاهی مردم نسبت به پیشگیری از بیماری‌ها، بخصوص سرطان، فقط از طریق آموزش مستمر همگانی در سطح کشور میسر است.
-------------------------
شیوع سرطان پستان در زنان ایرانی 27 در صدهزار نفر است
دانشیار رادیوتراپی انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: براساس تحقیقات انجام شده شیوع سرطان پستان در زنان ایرانی 27 نفر به ازای صد هزار نفر جمعیت است.دکتر سودابه شهید ثالث در گفتگو ایرنا افزود: سرطان پستان شایع ترین سرطان زنان در ایران و جهان شناخته شده است. وی اظهار کرد: سالانه یک میلیون مورد جدید سرطان پستان در جهان گزارش می‌شود. وی گفت: درمان سرطان پستان در صورت تشخیص در مراحل اولیه، قطعی است و احتمال زنده ماندن بیمار با تشخیص زودرس بیش از 90 درصد می‌باشد. وی خاطر نشان کرد: پنج تا 10 درصد سرطان‌های پستان اندام‌های دیگر را درگیر می‌کنند. دکتر شهید ثالت ادامه داد: آمار سرطان‌های متاستاتیک در ایران بیش از میانگین جهانی و بر اساس آمارهای غیر رسمی بیش از 17 درصد می‌باشد.
وی‌گفت: در سرطان‌های متاستاتیک پستان، توده‌های سرطانی اغلب به اندامهایی شامل استخوان، کبد، ریه و مغز نیز دست اندازی می‌کند. وی افزود: بسیاری از سرطان‌های پستان در کشور در مراحل پیشرفته تشخیص داده می‌شود که ترس، عدم آگاهی و بی توجهی مهم ترین علل آن به شمار می‌رود. به گفته وی، سن شیوع سرطان پستان در ایران به دلایلی مانند عوامل ژنتیکی 10 سال کمتر از کشورهای دیگر است، به طوریکه میانگین سن بروز سرطان پستان در ایران بالای 40 سال و در کشورهای دیگر بالای 50 سال است. وی آگاه سازی و اطلاع رسانی در زمینه علائم و نشانه‌های سرطان پستان، تشخیص زودرس، غربالگری و معاینات ماهانه را از جمله راهکارهای کنترل سرطان پستان ذکر کرد.
----------------------------------
سه عامل سبک زندگی که ریسک سرطان پستان را کاهش می‌دهد
به‌گفته محققان، سبک زندگی تاثیرگذار بر سلامت جسمی، به کاهش ریسک سرطان پستان در زنان هم کمک می‌کند. به گزارش مهر، در این بررسی‌ها مشخص شد ورزش منظم، حفظ وزن سالم و عدم مصرف الکل سه عامل تاثیرگذار بر کاهش ابتلا به سرطان پستان هستند. این گزارش مبتنی بر بررسی بالغ بر ۱۰۰ مطالعه قبلی است. محققان دریافتند ورزش منظم با کاهش کم ریسک ابتلا به سرطان پستان مرتبط است. از سوی دیگر، این خطر در زنانی که الکل مصرف می‌کردند، افزایش زیادی داشت. همچنین زنان دارای اضافه وزن در دوره بزرگسالی با ریسک بالای سرطان پستان بعد از یائسگی مواجه بودند. دکتر آنی مک تیرنان، سرپرست تیم تحقیق در مرکز تحقیقات سرطان فرد‌هاچینسون واشنگتن، در این باره می‌گوید: «انتخاب سبک زندگی سالم همانند بستن کمربند ایمنی در اتومبیل است. تضمین نمی کند که شما در تصادف اتومبیل مجروح نمی شوید، اما خطر آسیب و جراحت را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.» به گفته محققان، برخی از فاکتورهای پرخطر ابتلا به سرطان پستان نظیر افزایش سن و داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان قابل تغییر نیست، اما سبک زندگی کاملا متفاوت است. محققان تاکید می‌کنند بیش از ۵۰ درصد از سرطان‌ها با تغییر در سبک زندگی قابل پیشگیری هستند. سبک زندگی سالم علاوه بر کاهش ریسک ابتلا به سرطان، ابتلا به برخی بیماری‌ها نظیر دیابت نوع۲ و بیماری قلبی را هم کاهش می‌دهد.
-------------------------------
شش تغییر ساده برای پیشگیری از سرطان پستان
سرطان پستان یکی از شایع‌ترین و البته مرگبارترین انواع سرطان، به ویژه در میان زنان، محسوب می شود.به گزارش عصر ایران ، سبک زندگی یکی از عواملی است که در ابتلا به سرطان موثر است و با برخی راهبردهای سبک زندگی سالم می توانید از خود در برابر سرطان پستان محافظت کنید.
**مصرف روزانه آسپرین بچه
ممکن است در حال حاضر این کار را برای قلب خود انجام دهید - زیرا مصرف منظم دوز پایین آسپرین فواید سلامت قابل توجهی ارائه می کند - اما مشخص شده است که مصرف حداقل سه بار در هفته آسپرین بچه خطر کلی ابتلا به سرطان پستان را به میزان 16 درصد کاهش می دهد. همچنین، مطالعه ای جدید نشان داده است که این عادت می تواند خطر HER2 منفی (شایع‌ترین نوع سرطان پستان) را به میزان 20 درصد کاهش دهد.
به گفته پژوهشگران، مصرف روزانه آسپرین بچه به منظور پیشگیری و نه تسکین درد، یک مزیت ضد التهابی پایدار را شکل می دهد که رشد تومورهای سرطانی را کاهش می دهد، زیرا مشخص شده است که التهاب موجب رشد آنها
می شود. مطالعات پیشین نشان داده بودند که مصرف روزانه آسپرین می تواند به پیشگیری از سرطان های دیگر مانند معده و پروستات، و حتی حملات قلبی و سکته مغزی کمک کند.
**ترک الکل
مصرف الکل احساس پف کردگی، التهاب، نفخ و خستگی را به همراه دارد، که می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را هر چه بیشتر افزایش دهد. هر چه میزان مصرف الکل بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان پستان نیز افزایش می یابد.
**کنار گذاشتن هورمون ها
بسیاری فکر می کنند قرص های هورمونی و هورمون درمانی چیز خوبی است و برخی پزشکان همچنان این روش درمانی را برای زنانی که نشانه های یائسگی را تجربه می کنند، تجویز می کنند. اما شاید زنان خود باید مدافع سلامت خود باشند، زیرا مطالعات بسیاری نشان داده اند که درمان جایگزینی هورمونی (HRT) می تواند بسیار خطرناک باشد. به عنوان مثال، بنابر گزارش breastcancer.org روش HRT ترکیبی (استروژن و پروژسترون) خطر ابتلا به سرطان پستان را تا حدود 75 درصد افزایش می دهد، حتی اگر برای مدت کوتاهی استفاده شود. همچنین، HRT استروژنی نیز با سرطان تخمدان پیوند خورده است و استفاده بلند مدت از این روش نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.
**حرکت در زندگی سبز
روش های زندگی سبز از جریان های محبوب امروز در جهان محسوب می شود، زیرا تنها مادر طبیعت از این شرایط سود نمی برد. آلودگی کمتر، هوای پاک‌تر، و خطر کاهش یافته ابتلا به سرطان پستان از دیگر فواید آن هستند. تا پیش از این، آلودگی هوا با برخی مشکلات سلامت مانند سرطان ریه و نقص های مادرزادی پیوند خورده بود، اما مطالعه ای که در سال 2010 منتشر شد، نشان داد، ممکن است به بیماری مرگبار سرطان پستان نیز منجر شود. مطالعات دیگر پیوند قوی بین سرطان پستان پس از یائسگی و قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن، یکی از گازهای گلخانه ای که انسان مسئول انتشار آن است، را نشان داده اند.
**نشستن کمتر
مطالعات نشان داده اند که نشستن طولانی مدت روزانه می تواند به اندازه سیگار کشیدن خطرناک باشد. نشستن طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و سرطان را افزایش می دهد. پژوهشگران انجمن سرطان آمریکا طی یک پژوهش دریافتند، زنانی که شش ساعت یا بیشتر در روز را در حالت نشسته سپری می کنند، در مقایسه با زنانی که کمتر از سه ساعت می نشینند، 10 درصد احتمال بیشتری دارد به سرطان های تخمدان، پستان، و میلوم مبتلا شوند. اگر شغل شما به گونه ای است که باید پشت میز بنشینید و امکان استفاده از میز ایستاده نیز وجود ندارد، کارشناسان سلامت توصیه می کنند هر از چند گاهی از جای خود بلند شده و اندکی پیاده‌روی کنید.
**تغذیه نوزاد با شیر مادر
بنابر گزارش موسسه تحقیقات سرطان آمریکا، تغذیه با شیر مادر خطر ابتلا به سرطان پستان پیش و پس از یائسگی را کاهش می دهد. پژوهش های بیشتری در این زمینه در حال انجام هستند، اما کارشناسان بر این باورند که تغذیه با شیر مادر به تنظیم تعادل هورمونی پس از تولد نوزاد کمک می کند. برخی دیگر این مسئله را عنوان می کنند، زنانی که به نوزاد خود شیر می دهند به دلیل احتمال بیشتر مصرف غذاهای سالم، عدم مصرف الکل و سیگار نکشیدن از محافظت بهتری در برابر سرطان برخوردار می شوند. صرف نظر از دلیل، روشن است که تغذیه با شیر مادر سلامت مادر و نوزاد را بهبود می بخشد و همچنین صرفه جویی مالی را نیز به همراه دارد.
طبقه بندی: انجمن پیشگیری از سرطان مهیار بروجرد، 
برچسب ها: دکتر ناصر پارسا، پروفسور ناصر پارسا، محمد بور بور، داود پهلوان، کیهان کلهر، فرهاد داودوندی، رضا چمن گرد،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 خرداد 1396 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic