وبلاگ شخصی فرهاد داودوندی
 
فروشگاه لوازم یدكی اتومبیل ، نجوم ، ورزش ، شطرنج، هنر و علم در بروجرد
tabligh
tabligh

به بهانه روز عصای سفید؛

اشتغال مهمترین و اصلی ترین دغدغه نابینائیان است که در بیشتر مواقع این دغدغه و مشکلات مورد بی توجهی قرار می گیرد، می توان گفت سهم  نابینائیان از اشتغال، تقریبا هیچ است به طوری که کمتر از پنج نفر نابینائیان بروجرد شاغل هستند.


به گزارش بازتاب بروجرد 24 مهر به عنوان روز عصای سفید نامگذاری شده، روزی برای یادآوری مسائل و مشکلات افرادی که با دلهای روشن خود و با هزاران امید و آرزو زندگی می کنند.

 نابینائیان تنها از نابینایی رنج نمی برند بلکه سالهاست بی توجهی و کم توجهی به این قشر بیشتر از ندیدن آنها را آزار می دهد، گاه از وعده های فراموش شده رنج می برند و گاه از نبود شرایطی که بتوانند در جامعه حاضر شوند.


 همه ما می دانیم که افراد معلول دارای استعدادهای دیگری هستند و نابینائیان توانمندیهای بسیار زیادی دارند که تنها با حمایت، توجه و درک کافی و ایجاد شرایط و زیر ساخت های لازم می توان در جهت شکوفایی آنها قدم برداشت.

 گاهی به افراد معلول به چشم افراد ناتوان نگاه می شود و این بیشتر از هر چیزی معلولین را رنج می دهد و کم نیستند افراد معلولی که با حمایت ها و توجه ها به درجه های بالای علمی دست یافته و در عرصه های مختلف توانایی خود را به خوبی نشان داده اند. کمی که به اطرافمان نگاه می کنیم از معابر سازی و ایجاد شرایط برای ورود افراد معلول و نابینا به جامعه و یا اشتغال، ازدواج و مسکن خبری نیست و گاهی تنها در روز عصای سفید یادی از افراد نابینا می شود و گاهی هم کلا همین یک روز فراموش می شود.

 "محمد معظمی" کارشناس امور نابینائیان بهزیستی بروجرد که یکی از روشندلان این شهرستان است در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: 684 نفر نابینا و کم بینا در شهرستان بروجرد وجود دارد که از این تعداد 84 نفر نابینا هستند.


 وی اضافه کرد: 159 نفر مستمری بگیر هستند و همه افراد تحت پوشش بیمه قرار دارند و مقداری از هزینه های درمان این افراد و عمل های جراحی نیز پرداخت می شود.

 به گفته وی بسیاری از این افراد دارای توانایی های بالقوه ای هستند که سعی شده با ارائه لوازم و وسایل های مختلف در جهت استعداد یابی این افراد تلاش کرد و وسایل توان بخشی و صوتی به این افراد ارائه گردد.

 معظمی اظهار داشت: دانشجویان زیادی از شهرستان بروجرد که نابینا بوده اند با تلاش و کوشش ادامه تحصیل داده و برخی تا کسب مدرک دکترا ادامه تحصیل داده اند.

 وی اشتغال را مهمترین مشکل افراد نابینا برشمرد و گفت: اگر مشکل اشتغال نابینائیان حل شود ، بسیاری دیگر از مشکلات نیز مانند ازدواج و مسکن حل می شود اما می توان گفت سهم نابینائیان از اشتغال تقریبا هیچ است به طوری که در شهرستان بروجرد کمتر از پنج نفر نابینا شاغل هستند.


 کارشناس امور نابینائیان بهزیستی بروجرد تصریح کرد: متاسفانه برخی بر این تصور هستند که افراد نابینا قادر به کار کردن نیستند اما این افراد علاوه بر داشتن توانایی دارای انگیزه های خوبی هستند که از پذیرش این افراد در بخش های مختلف جلوگیری می شود.

 به گفته وی گرچه طی سالهای اخیر بحث معابر سازی خیابان ها مطرح شده اما می توان گفت این معابر سازی ها ناقص است و نیاز به اصلاح دارند و سیستم حمل و نقل، فضای سبز و پارکها و خیابانها برای نابینائیان مناسب سازی نشده و یا اگر انجام شده به صورت ناقص است.

 معظمی خاطر نشان کرد: در همین راستا انجمن نابینائیان بروجرد با محوریت فعالیت های فرهنگی در بروجرد راه اندازی شده که امیدواریم با این اقدام بتوان بخشی از مشکلات این قشر را کاهش داد.


طبقه بندی: اجتماعی، 
برچسب ها: روز عصای سفید، عصای سفید، نابینایان بروجرد، روشندلان، روشندل،  
نوشته شده در تاریخ شنبه 24 مهر 1395 توسط فرهاد داودوندی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
فال حافظ